Zmarł Derrida
[2004-10-09 19:35:04]
Derrida wywodził się z kręgu lewicowych intelektualistów francuskich, popierał studencką rewoltę w 1968 r. Z pochodzenia francuski Żyd, urodził się w 1930 r. w Algierii, debiutował w 1962 r., napisał ponad 50 książek i kilkuset artykułów, wykładał na uniwersytetach wszystkich kontynentów. Był laureatem wielu międzynarodowych nagród (w tym Nagrody im. Adorno w 2001) i doktorem honoris causa kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1997). Do jego najbardziej znanych publikacji należą: "O dekonstrukcji", "Pozycje" i "Marginesy filozofii". Jego koncepcja filozoficzna, tzw. dekonstrukcja bądź gramatologia, wyrasta ze swoistej interpretacji myśli tzw. "mistrzów podejrzeń", czyli Marksa, Nietzschego, Freuda i - zwłaszcza -Heideggera. Oskarżana przez wielu o niejasność i podważanie racjonalności dyskursu naukowego dekonstrukcja jest nade wszystko poszukiwaniem ukrytych podwalin tzw. "metafizyki obecności" i próbą pokazania, jak jest ona dekonstruowana przez przyjmowane przez siebie założenia. Derrida świadom, że nie ma punktu, z którego można by mówić przeciwko metafizyce, większość swoich prac napisał "przez pryzmat" cudzych tekstów. W odpowiedzi na pytanie "czym jest dekonstrukcja?" napisał do japońskiego profesora: "Ależ niczym. A czym nie jest? Ależ wszystkim". Derridiańska koncepcja filozoficzna zaowocowała rozwojem dekonstrukcjonizmu w badaniach literackich. Kierunek ten popularny stał się zwłaszcza w Ameryce. Do kluczowych dla niego poglądów należy uznanie niemożności ostatecznej interpretacji tekstu, a także praktyka odsłaniania, jak tekstem literackim "rządzą" ukryte kategorie filozoficzne. Derrida, choć nigdy nie był członkiem żadnej partii, wielokrotnie zabierał głos na tematy polityczne. Sprzeciwiał się wojnie w Wietnamie, w 1981 r. został aresztowany w Czechosłowacji za kontakty z tamtejszymi dysydentami, w 1983 r. oficjalnie poparł walkę Nelsona Mandeli na rzecz zniesienia apartheidu w RPA, w 1988 r., podczas pierwszej intifady, spotkał się w Jerozolimie z grupą palestyńskich intelektualistów. W ostatnich latach opowiadał się za prawem imigrantów do głosowania w wyborach, protestował przeciwko karze śmierci, brał też udział w kampanii na rzecz uniewinnienia Mumii Abu-Jamala, czarnego aktywisty czekającego w amerykańskim więzieniu na wykonanie wyroku śmierci. Wyraził swą solidarność z Ameryką w obliczu zamachów z 11 września 2001, zdecydowanie jednak potępił wojnę w Iraku, którą ekipa Busha uzasadniała m.in. rzekomymi związkami tego kraju z "miedzynarodówką terrorystyczną". W zeszłym roku na łamach kilku wielkich europejskich dzienników (m.in. "Gazety Wyborczej") ukazał się artykuł Jacquesa Derridy i Jürgena Habermasa, uchodzącego za ostatniego spadkobiercę "szkoły frankfurckiej". Dwaj filozofowie zachęcali Europę do zrzucenia z siebie hegemonii USA, a początek "nowej europejskiej tożsamości" dostrzegali w wielkiej fali antywojennych demonstracji, które przetoczyły się przez ulice miast Starego Kontynentu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?