Rosja: Głodówka deputowanych i strajki (akt.)

[2005-01-22 21:41:24]

Pięciu rosyjskich deputowanych z lewicowo-nacjonalistycznego bloku Ojczyzna (Rodina) rozpoczeło strajk głodowy. Protestują on w ten sposób przeciwko reformom odbierającym emerytom m.in. bezpłatne ulgi na przejazdy miejskie. Domagają się oni dymisji trzech głównych twórców reform socjalnych, w tym ministra finansów Aleksieja Kudrina.

Deputowani KPFR zgłosili wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jego poparcie zapowiedzieli deputowani Ojczyzny i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

Tymczasem w całym kraju nie ustają protesty społeczne. 21 stycznia na pl. Rad, głównym placu Barnaułu, na wezwanie ałtajskiego Komitetu Krajowego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPFR) oraz ałtajskiej Krajowej Rady Związków Zawodowych wiecowało kilka tysięcy emerytów. Na wiecu wygłaszano przemówienia domagające się nie tylko przywrócenia ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej, ale także dymisji rządu, oraz wzywające do obalenia ustroju kapitalistycznego. Uchwalono rezolucję protestującą przeciwko odebraniu emerytom ulg i zapowiadającą dalsze akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego. Po zakończeniu wiecu część jego uczestników rozeszła się, a część przemaszerowała aleją Lenina do pl. Października. Na czas przemarszu policja drogowa zorganizowała objazdy.

W Saratowie ok. 150 członków i sympatyków KPFR z czerwonymi sztandarami wiecowało przed siedzibą zarządu obwodu. Na transparentach można było przeczytać m. in: "Demokraci, oddajcie ulgi kombatantom i emerytom", "Za ludobójstwo narodu rosyjskiego prezydent Putin niech się poda do dymisji". 22 stycznia w Krasnojarsku odbył się wiec, podczas którego 3500 osób protestowało przeciwko podwyżkom cen energii elektrycznej o 100%. Na placu przed Dworcem Białoruskim wiecowało ok. 2 tys. emerytów i studentów. Wznoszono okrzyki domagające się dymisji Putina oraz śpiewano piosenki żołnierskie z czasów II wojny światowej.

W centrum Samary, przed siedzibą zarządu obwodu demonstrowało ok. 6 tys. emerytów. Część z nich usiłowała wtargnąć do gmachu, ale została powstrzymana przez kordon policji. Organizatorami akcji były KPFR i blok Ojczyzna. Do protestujących usiłowało przyłączyć się 8 członków młodzieżowej przybudówki nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego. Zostali oni jednak przepędzeni z placu przez emerytów.

22 stycznia w Ufie, stolicy Baszkortostanu, ok. 5 tys. ubranych na pomarańczowo osób blokowało najdłuższą ulicę w mieście. Domagali się oni (wymieniając termin 26 lutego) przywrócenia ulg na przejazd środkami komunikacji miejskiej, dymisji prezydenta Baszkortostanu Murtazy Rachimowa i rozpisania przedterminowych powszechnych wyborów prezydenckich.

W Twerze powszechny bojkot środków komunikacji miejskiej przez emerytów i studentów doprowadził do spadku wynagrodzeń konduktorów autobusów, tramwajów i trolejbusów, których zarobki zależą od ilości i wartości sprzedanych biletów. W związku z tym pracownicy komunikacji miejskiej rozpoczęli strajk, domagając się zniesienia tego rodzaju "pracy na akord". 23 stycznia w Krasnodarze odbyła się demonstracja emerytów przed siedzibą zarządu miasta. Domagali się oni dymisji rządu Federacji Rosyjskiej i rozpisania przedterminowych wyborów do Dumy Państwowej. Na pl. Lenina w Rostowie nad Donem odbył się "wiec, zorganizowany przez KPFR i Związek Oficerów Radzieckich. Uczestniczyli w nim kombatanci, emeryci wojskowi i inwalidzi, zwłaszcza inwalidzi słuchu - ogółem ok. 200 osób. Na plakatach można było przeczytać m. in: "Godne emerytury dla weteranów pracy i inwalidów", "Oddajcie głuchym ulgi","Dlaczego płaca Rosjan jest niższa od minimum socjalnego?" Protestujący domagali się dymisji rządu oraz przywrócenia ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Na 26 stycznia zapowiedziano pikietę przed gmachem zarządu obwodu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku