Słowenia przyjęła Traktat Konstytucyjny UE

[2005-02-01 21:21:36]

Słoweński Parlament ratyfikował dziś zdecydowaną większością Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej. Za ratyfikacją głosowało 79 na 90 deputowanych. Przeciw było czterech posłów.

Słowenia jest trzecim krajem, który ratyfikował konstytucję UE, podpisaną w Rzymie w październiku ubiegłego roku. Wcześniej zrobiły to po Litwa i Węgry. Konstytucja ma wejść w życie w 2007 roku. Będzie to możliwe jednak pod warunkiem, że ratyfikuje ją wszystkie 25 państw członkowskich Unii. Forma ratyfikacji to suwerenny wybór każdego z państw. W Polsce w sprawie ratyfikacji przeprowadzone zostanie ogólnonarodowe referendum, którego daty jeszcze nie ustalono.

Według Associated Press, prócz Polski jeszcze osiem państw planuje przeprowadzenie referendum, co zwiększa ryzyko odrzucenia konstytucji. Największe obawy dotyczą takich krajów jak Wielka Brytania czy Dania, gdzie znaczna część społeczeństwa jest nastawiona eurosceptycznie.

W Słowenii, liczącej ok. 2 mln mieszkańców, i która została przyjęta do UE w maju ubiegłego roku razem z Polską, praktycznie nie było opozycji przeciwko przyjęciu konstytucji.

Przeciwko ratyfikacji wystąpili jedynie deputowani skrajnie prawicowej Słoweńskiej Partii Narodowej. Wskazywali oni, że pośpiech z ratyfikacją był niewskazany i trzeba było poczekać na rezultaty referendów w pozostałych krajach unijnych.

Marcin Rzepecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku