Polacy najbardziej niezadowoleni w Unii

[2005-02-06 22:10:09]

Polacy są jednym z tych narodów Unii Europejskiej, które najgorzej oceniają sytuację gospodarczą i socjalną swojego państwa - wynika z badania Eurobarometru opublikowanego przez Komisję Europejską.

Aż 97 proc. Polaków negatywnie oceniło sytuację związaną ze sferą zatrudnienia w swoim kraju, a tylko 2 proc. ją oceniło pozytywnie (średnia mieszkańców UE zawiera również przewagę ocen negatywnych i wynosi odpowiednio 76 proc. i 22 proc.). Wynik zbliżony do Polaków mają Niemcy, Słowacy i Portugalczycy (po 95 proc. ocen negatywnych). Z kolei najbardziej zadowoleni z sytuacji na rynku pracy są Irlandczycy (78 proc.), Duńczycy (67 proc.) i Brytyjczycy (62 proc.).

Polacy i Portugalczycy przodują też w niezadowoleniu ze stanu swojej gospodarki (odpowiednio 85 proc. i 94 proc.), przy średniej 62 proc. ocen negatywnych wszystkich państw Unii.

Podobną ocenę Polacy razem z Węgrami wystawili swojej gospodarce w odniesieniu do "średniej unijnej". Po 92 proc. Polaków i Węgrów uważa, że sytuacja gospodarcza w ich krajach jest gorsza niż "średnio" we Wspólnocie, przy czym odwrotnego zdania było 4 proc. naszych rodaków i 2 proc. ankietowanych Węgrów. Średnia unijna wynosi tu odpowiednio 48 proc. ocen negatywnych i 40 proc. ocen pozytywnych.

Mieszkańcy 25-tki są częściej niezadowoleni niż zadowoleni z sytuacji w sferze socjalnej (odpowiednio 53 proc. i 42 proc.), niemniej, co podkreślają autorzy badania, istnieje spora różnica w ocenach mieszkańców "starej" i mieszkańców "nowej" Unii. Aż 81 proc. mieszkańców nowych państw członkowskich negatywnie ocenia tę sferę w swoich krajach, podczas gdy w krajach starej Unii negatywnych ocen jest 48 proc.

Z jakości życia najbardziej zadowoleni są Luksemburczycy, Holendrzy i Skandynawowie (80 – 90 proc. pozytywnych opinii) oraz 49 proc. Polaków.

Badania przeprowadzono w listopadzie 2004 roku.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku