Anglia: Raport o pracy przymusowej emigrantów

[2005-02-14 14:06:53]

3 lutego Kongres Związków Zawodowych, Trades Union Congress (TUC) opublikował raport dotyczący pracy przymusowej i emigracji w Wielkiej Brytanii. Jego autorami są dr Bridget Anderson z Uniwersytetu w Oxfordzie i dr Ben Rogaly z Centrum Badawczego do Spraw Emigracji na Uniwersytecie Sussex. Opublikowany on został w pierwsza rocznicę tragedii z Morecambe, w której zginęło 23 chińskich robotników.

Raport został przygotowany w oparciu o wywiady z emigrantami, pracodawcami, agencjami pracy, związkowcami i prawnikami emigrantów. Jako definicję pracy przymusowej przyjęto tę, jaką posługuje się Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO): jest nią „każda praca lub służba wymuszona groźbą kary i niedobrowolna.” Wśród nadużyć stwierdzono miedzy innymi:

- Zatrudnienie emigrantów w najgorzej płatnych sektorach, gdzie zarabiają często poniżej płacy minimalnej i zmuszani są do bardzo długiej pracy lub pracy na kilku etatach. Pewna kobieta z Nigerii pracowała przez kilka lat w londyńskim metrze od 6 rano do 4 po południu, a następnie na poczcie od 8 wieczór do 4 rano.

- Aby dostać się do Anglii, emigranci często zadłużają się u pośredników, którzy wykorzystują to, aby ich eksploatować odbierając im ich zarobek.

- Stosowane są wobec cudzoziemskich pracowników metody zastraszania i przemocy. Odbiera się im paszporty a pracownicy zmuszani są do pracy pod groźba oddania ich w ręce służb imigracyjnych, co oznacza deportację. Raport podaje przykład emigrantów z Południowej Azji, którzy pracowali w fabryce od poniedziałku do piątku przez 12 godzin na dobę a w weekend przez 9 godzin dziennie sprzątali mieszkanie swojego pracodawcy. Każda niesubordynacja była karana.

Raport podaje, że sytuacja obcokrajowców pracujących w publicznej służbie zdrowia również jest bardzo zła. Jak stwierdza „często jest bardzo trudno rozróżnić pomiędzy wolną i nie przymusową a niewolniczą pracą ponieważ wielu emigrantów poddaje się wyzyskowi, gdyż mają poczucie bezradności.”

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku