Hiszpanie za Konstytucją UE (akt.)

[2005-02-20 21:42:18]

O godz. 20.00 w Hiszpanii i godzinę później na Wyspach Kanaryjskich zakończyło się głosowanie w ogólnonarodowym referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej.

Wyniki nie są jeszcze znane, ale znane są pierwsze sondaże powyborcze. Zdecydowana większość, bo aż 78,5 proc. wyborców poparło konstytucję przy frekwencji wynoszącej około 41,5 proc. – podała hiszpańska telewizja. Według tych samych sondaży, "nie" wobec konstytucji wyraziło 16,2 proc. uczestników referendum. Wrzucono do urn ok. 5 proc. niewypełnionych kartek wyborczych.

Do głosowania za konstytucją nawoływały niemal wszystkie główne partie. Przeciw opowiedziała się Zjednoczona Lewica, mniejsze organizacje lewicowe oraz anarchosyndykalistyczne związki zawodowe CNT (Krajowa Konfederacja Pracy) oraz CGT (Generalna Konfederacja Pracy). Krytykowały one konstytucje ze względu na to że tworzy w Europie podstawy dla neoliberalizmu i była pisana pod dyktando lobby korporacyjnego. Przeciw opowiedziała się także część ugrupowań baskijskich i katalońskich. Uważają one że konstytucja Unii pomija kwestie regionalne.

Przewidywana frekwencja była największym zmartwieniem rządu Jose Luisa Zapatero, bowiem od dawna było wiadomo, że większość Hiszpanów popiera ten dokument. Jak uznano w kręgach rządowych, niska frekwencja może być spowodowana tym, iż spora część społeczeństwa w ogóle nie zna treści europejskiej ustawy zasadniczej (poparcie w ich przypadku było raczej deklaracją na rzecz pewnej wizji Europy, do której przekonywali ich prounijni politycy). Rządzący socjaliści podjęli kroki, które w ich zamierzeniu miały zmienić ten stan rzeczy - Hiszpanie otrzymali 6 mln egzemplarzy konstytucji i 20 mln ulotek zachęcających ich do głosowania na "tak".

Dla ważności referendum nie ma wymogu minimalnej frekwencji. Traktat będzie uznany za zaakceptowany przez naród, jeżeli za jego przyjęciem opowie się ponad połowa wyborców, którzy uczestniczyli w głosowaniu. Formalnie wolę narodu uzna następnie parlament poprzez wydanie odpowiedniej ustawy.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku