Maleje pomoc dla biednych krajów

[2005-03-07 03:01:28]

Według kilku uznanych agencji działających na rzecz rozwoju bogate państwa nie podejmują wystarczających działań, by zgodnie z celami ONZ do 2015 roku zmniejszyła się o połowę skala ubóstwa i głodu na Ziemi. Z raportów ONZ wynika, że przy zachowaniu obecnych trendów najbiedniejszy region świata, czyli Afryka Subsaharyjska nie osiągnie redukcji ubóstwa o połowę do 2147 roku, zaś redukcji śmiertelności dzieci aż do 2165 roku.

Z kilkanaście dni temu opublikowanego raportu NGO, Oxfam, Eurodad i Action Aid wynika, że tylko nieliczne państwa bogate realizują swoje deklaracje odnośnie walki z globalnym ubóstwem. W 1970 roku najbardziej rozwinięte kraje zobowiązały się do przekazywania 0,7 proc. swojego dochodu narodowego na pomoc Trzeciemu Światu. Ponad 30 lat później żadne z państw G-8 nie wywiązuje się z tego zobowiązania.

Z raportu wynika, że zaledwie 4 kraje Unii Europejskiej (dane odnoszą się do 15 krajów UE sprzed rozszerzenia) – Luksemburg, Szwecja, Holandia i Dania – realizują obietnice z 1970 roku, przy czym największą część dochodu narodowego na pomoc krajom ubogim przeznacza Dania (0,84 proc. dochodu narodowego w 2003 roku) i Holandia (0,81 proc.). Najmniejszą pomoc z krajów UE świadczą zaś Włochy (0,17 proc.) i Austria (0,2 proc.).

Jeszcze mniej od najbardziej skąpych krajów UE pomagają biednym regionom Amerykanie, bowiem w 2003 roku przeznaczyli oni na te cele jedynie 0,14 dochodu narodowego, czyli mniej niż 1/10 wydatków na wojnę w Iraku. Wedle dzisiejszych deklaracji Stany Zjednoczone nie osiągną celu z 1970 roku co najmniej do roku 2040.

Według danych Oxfam wysokość funduszy przekazywanych przez kraje bogate na pomoc dla Trzeciego Świata jest obecnie dwa razy mniejsza niż w 1960 roku. Na dodatek kraje biedne przeznaczają każdego dnia 100 milionów dolarów na spłatę zadłużenia, które w ciągu ostatnich 20 lat wzrosło czterokrotnie.

Zdaniem ekspertów bez anulowania długów i znacznego zwiększenia pomocy przez państwa rozwinięte tragiczna sytuacja w najbiedniejszych regionach świata nie ulegnie poprawie.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku