Irak: Stajk studentów

[2005-04-04 10:34:08]

W marcu w Basrze odbył się strajk studentów. Zorganizowali oni demonstracje przed siedzibą władz w tym mieście. Powodem protestu był atak bojówek islamskich na studentów.

15 marca grupa uzbrojona milicja związana z Al Sadrem zaatakowała piknik zorganizowany przez studentów w parku miejskim. Powodem ataku były studentki nie noszące chust. Jeden ze studentów, który stanął w obronie chrześcijanki zaatakowanej przez bojówkarzy został zastrzelony.

Dzień później na terenie uniwersytetu ogłoszono strajk. Studentów poparła Federacja Rad Pracowniczych i Związków Zawodowych w Iraku. Wezwali oni do osądzenia sprawców ataku i prawa studentów do tworzenia własnych związków.

Akcje solidarności ze studentami z Basry zorganizowała brytyjska organizacja Edukacja nie na Sprzedaż. Działacz tej organizacji Daniel Randall stwierdził, że potrzebna jest solidarności ze wszystkimi siłami walczącymi o demokratyczny i świecki Iraku oraz, że to w wyniku okupacji amerykańskej wzrosło znacze reakcyjnych sił politycznych.

Środowiska islamskie ostro sprzeciwiły się także rządowej decyzji aby przedłużyć piątkowy weekend na sobotę. Islamiści uznali, że jest to związane z żydowskim szabatem.

Szkoły w Latifiji, Jusufiji i Mahmudiji otrzymały ostrzeżenia, że będą celem ataku, jeśli będą honorować nowy wolny dzień.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku