Freedom House: Czarna lista represyjnych reżimów

[2005-04-04 19:37:08]

18 krajów i 3 terytoria zależne znalazły się na czarnej liście najbardziej represyjnych reżimów na świecie w 2005 roku. Listę wraz z towarzyszącą jej analizą opublikowała organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka "Freedom House".

Na czarnej liście dominują kraje afrykańskie i azjatyckie. Umieszczono na niej także Białoruś, Haiti oraz Kubę. Ponadto do najbardziej represyjnych reżimów zaliczono: Erytreę, Arabię Saudyjską, Chiny, Sudan, Zimbabwe, Myanmar, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, Gwineę, Somalię, Libię, Syrię, Laos, Wietnam, Turkmenistan i Uzbekistan. Ponadto wskazano na notoryczne łamanie praw człowieka w Czeczenii, Tybecie i terytorium Sahary Zachodniej, zarządzanej przez administrację marokańską.

Jennifer Windsor z "Freedom House" podkreśla, że aż 6 z 18 wymienionych na liście krajów jest członkami Komisji Praw Człowieka ONZ, co zdecydowanie podważa autorytet tego ciała.
Monitorowanie problemu przestrzegania praw człowieka jest jak najbardziej wskazane i pożądane. Aby jednak taka działalność spełniała swoje zadanie, a wyniki tej kontroli mogły być uznane za wiarygodne, organizacje zajmujące się kwestiami praw człowieka muszą być bezapelacyjnie obiektywne. W przypadku "Freedom House" można zastanawiać się, czemu na liście represyjnych reżimów nie znalazł się Irak i sprawujące nad nim kontrolę USA, Wielka Brytania i Polska. Przed inwazją amerykańską reżim iracki nie ustępował z pierwszych miejsc podobnych list. Obecnie zdaniem obserwatorów z "Freedom House" Irak stał się obecnie zupełnie nierepresyjnym, zdatnym do godnego życia krajem. Zastanawiające, że w sprzeczności z tą opinią stoją liczne, niekiedy niezwykle spektakularne doniesienia mediów, bez względu na prezentowaną przez nie opcję światopoglądową, o tragicznym losie irackiej ludności cywilnej. Po lekturze wniosków z raportu "Freedom House" przychodzi mi na myśl ludowe porzekadło mówiące, że najciemniej jest zawsze pod latarnią.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku