Freedom House: Czarna lista represyjnych reżimów

[2005-04-04 19:37:08]

18 krajów i 3 terytoria zależne znalazły się na czarnej liście najbardziej represyjnych reżimów na świecie w 2005 roku. Listę wraz z towarzyszącą jej analizą opublikowała organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka "Freedom House".

Na czarnej liście dominują kraje afrykańskie i azjatyckie. Umieszczono na niej także Białoruś, Haiti oraz Kubę. Ponadto do najbardziej represyjnych reżimów zaliczono: Erytreę, Arabię Saudyjską, Chiny, Sudan, Zimbabwe, Myanmar, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, Gwineę, Somalię, Libię, Syrię, Laos, Wietnam, Turkmenistan i Uzbekistan. Ponadto wskazano na notoryczne łamanie praw człowieka w Czeczenii, Tybecie i terytorium Sahary Zachodniej, zarządzanej przez administrację marokańską.

Jennifer Windsor z "Freedom House" podkreśla, że aż 6 z 18 wymienionych na liście krajów jest członkami Komisji Praw Człowieka ONZ, co zdecydowanie podważa autorytet tego ciała.
Monitorowanie problemu przestrzegania praw człowieka jest jak najbardziej wskazane i pożądane. Aby jednak taka działalność spełniała swoje zadanie, a wyniki tej kontroli mogły być uznane za wiarygodne, organizacje zajmujące się kwestiami praw człowieka muszą być bezapelacyjnie obiektywne. W przypadku "Freedom House" można zastanawiać się, czemu na liście represyjnych reżimów nie znalazł się Irak i sprawujące nad nim kontrolę USA, Wielka Brytania i Polska. Przed inwazją amerykańską reżim iracki nie ustępował z pierwszych miejsc podobnych list. Obecnie zdaniem obserwatorów z "Freedom House" Irak stał się obecnie zupełnie nierepresyjnym, zdatnym do godnego życia krajem. Zastanawiające, że w sprzeczności z tą opinią stoją liczne, niekiedy niezwykle spektakularne doniesienia mediów, bez względu na prezentowaną przez nie opcję światopoglądową, o tragicznym losie irackiej ludności cywilnej. Po lekturze wniosków z raportu "Freedom House" przychodzi mi na myśl ludowe porzekadło mówiące, że najciemniej jest zawsze pod latarnią.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku