Chiny: Antyjapońskie protesty w całym kraju

[2005-04-16 21:10:47]

Co najmniej 5 tysięcy osób protestowało przed konsulatem japońskim w Szanghaju. Antyjapońskie protesty odbywały się także w innych częściach miasta. W ostatnich dniach protesty w chińskich miastach przybrały bardzo agresywną formę.

Mieszkańcy Szanghaju, wyrażając swój gniew wobec prób fałszowania historii w japońskich podręcznikach historii, zdemolowali trzy japońskie restauracje i kilka barów sushi w Szanghaju. Protestujący rzucali także kamienie i butelki w stronę budynku konsulatu Japonii. Urzędnicy konsulatu donieśli o 9 wybitych oknach.

Protestujący szanghajczycy spalili japońskie flagi oraz kreskówkowe postaci mające przedstawiać premiera Japonii Junichiro Koizumiego. Uczestnicy napaści na japoński konsulat wznosili także postulaty bojkotu japońskich towarów w Chinach.

Antyjapońskie protesty wywołane opublikowaniem nowych podręczników do nauki historii odbywają się także w innych miastach Chin. W portowym Tianjin demonstrowało ponad 2 tysiące osób. W Guanghzou w antyjapońskim wiecu wzięło udział około 100 osób. 10 tysięcy mieszkańców wschodniochińskiego Hangzhou przemaszerowało ulicami miasta, wznosząc antyjapońskie hasła. Władze zakazały organizowania marszów w stolicy kraju – Pekinie. Mimo oficjalnego zakazu na placu Tienanmen odbył się mały wiec antyjapoński.

Jutro rozpoczyna się oficjalna wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych Nobutakiego Machimury. Wyraził on głębokie zaniepokojenie antyjapońskimi wystąpieniami w wielu chińskich miastach. Minister Machimura oficjalnie zażądał od władz chińskich zapewnienia bezpieczeństwa japońskim obywatelom mieszkającym w Chinach.

Tymczasem do krytyki Japonii przyłączyła się Korea Południowa. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju Lee Kyu-Hyung zaznaczył, że nie do przyjęcia jest sytuacja, w której Japonia zrzeka się odpowiedzialności za ludzkie cierpienia i zbrodnicze praktyki, będące konsekwencją kolonialnych i imperialistycznych zapędów tego kraju w latach 30. XX wieku.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 listopada:

1922 - W Azinhaga urodził się Jose Saramago, portugalski pisarz, socjalista, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1998.

1930 - Wybory do Sejmu III kadencji - tzw. wybory brzeskie. Stronnictwa Centrolewu uzyskały 97 mandatów, w tym PPS 24.

1935 - Urodził się France-Albert René, lewicowy polityk seszelski, wieloletni prezydent tego kraju.

1945 - Powstało UNESCO.

1989 - 8 osób (w tym 6 jezuitów) zostało zamordowanych na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim w stolicy Salwadoru San Salvador przez skrajnie prawicowe szwadrony śmierci.

1989 - Na ulicach Madrytu zmarłą Dolores Ibárruri żegnał kondukt 200 tys. ludzi.

1997 - W Paryżu zmarł Georges Marchais, francuski polityk. W latach 1972-94 lider Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK).


?
Lewica.pl na Facebooku