Kosowo: Pomnik faszystów

[2005-05-08 23:05:15]

Zdominowany przez Albańczyków samorząd kosowskiej Prisztiny podjął decyzje o uhonorowaniu pomnikiem albańskiej dywizji SS Skenderbeg oraz albańskiej żandarmerii, kolaborującej z faszystami.

Pomnik, miałby znajdować się w parku, w miejscu, w którym jugosłowiańscy partyzanci rozstrzeliwali kolaborantów.

W czasie II Wojny Światowej, w Kosowie powstała faszystowska Liga Prizern, złożona głównie z Albańczyków. Z jej szeregów rekrutowali się ochotnicy SS i lokalna żandarmeria. W formacjach tych służyło około 11 tysięcy żołnierzy. Wyróżnili sioni okrucieństwem wobec ludności cywilnej, zwłaszcza serbskiej i żydowskiej.

Władze Prisztiny określiły zabitych przez partyzantów faszystów jako "zamordowanych, niewinnych patriotów". Jednocześnie z miasta usunięte zostały pomniki i tablice upamiętniające poległych partyzantów, antyfaszystów.
Środowiska zwiazane z Wyzwoleńczą Armią Kosowa, będącą według medialnej propagandy "armią walczącą o wolność i demokrację" pokazują że mają bardzo długą i "chlubną" tradycję "walki o demokrację".

Po rehabilitacji chorwackich ustaszy, Kosowo staje się kolejnym regionem byłej Jugosławii, w którym czci się pamięć faszystów. Współcześni faszyści mogą natomiast, dzięki wcześniejszym nalotom NATO i oderwaniu Kosowa od Jugosławii kontynuować tradycję prześladowań politycznych i etnicznych.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku