UE: Poparcie dla podatku na pomoc biednym krajom

[2005-05-17 22:38:34]

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej wstępnie uzgodnili wprowadzenie podatku od podróży lotniczych. Przychody miałyby być przeznaczone na finansowanie pomocy dla najbiedniejszych państw. Wprowadzenie podatku najbardziej popierają Niemcy i Francja. Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, sprawujący obecnie prezydencję w UE, stwierdził, że podatek jest rozważany jako dobrowolny, ale niektóre kraje mogłyby go uczynić obowiązkowym.

Pomysł wprowadzenia nowego podatku to jedna z wielu propozycji UE, mających na celu zwalczanie ubóstwa na świecie. Zgodnie z planami, podatek byłby nałożony na bilety. Wcześniejsza propozycja opodatkowania paliwa lotniczego została odrzucona.

Dyskusja unijna o zwalczaniu światowej biedy to próba przygotowania wspólnego stanowiska na sierpniowy szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie będzie dyskutowana realizacja Milenijnych Celów Rozwoju, czyli podniesienia standardu życia na świecie do roku 2015.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


10 czerwca:

1901 - W Katowicach urodził się Jerzy Ziętek, działacz państwowy, uczestnik powstań śląskich, członek PPR, potem PZPR, od 1945 wojewoda śląski, poseł na Sejm.

1902 - Urodziła się Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna. Kilkakrotnie więziona w okresie międzywojennym. Zamordowana przez Gestapo.

1908 - Na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony Erazm Hejło, 18-letni bojowiec PPS.

1923 - Konferencja delegatów organizacji PPS b. zaboru pruskiego, istniejących na terenie państwa niemieckiego, utworzyła Polską Partię Socjalistyczną w Niemczech.

1924 - Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej, został zamordowany przez faszystów.

1941 - W Warszawie zmarł Ludwik Krzywicki, jeden z wybitniejszych polskich myślicieli marksistowskich, socjolog i ekonomista, pedagog, działacz społeczny, polityk. Twórca polskiej socjologii.

1944 - Niemiecki oddział SS zamordował 218 mieszkańców greckiej wioski Distomo.

1949 - Zmarła Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1962 - Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rasistowską politykę apartheidu stosowaną przez rząd RPA.

1997 - Polska ratyfikowała Europejską Kartę Społeczną.

2020 - Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme zostało 10 czerwca zakończone po 34 latach.


?
Lewica.pl na Facebooku