Boliwia: Co zrobi opozycja?

[2005-06-11 11:58:03]

Choć scena polityczna w Boliwii przyjamniej chwilowo się ustabilizowała, nie jest jasne, w jakim kierunku rozwiną się obecne masowe protesty.

W czwartek w nocy tymczasowym prezydentem został przewodniczący Sądu Najwyższego Eduardo Rodriguez. Lider radykalnie lewicowego Ruchu na Rzecz Socjalizmu (MAS), Evo Morales sygnalizuje, że jest skłonny dać Kongresowi i nowemu prezydentowi pewien czas na podjęcie rozmów na temat renacjonalizacji gazu i ropy oraz reformy konstytucyjnej, czyli głównych postulatów protestujących.

Inne ruchy społeczne, zwłaszcza z miasta El Alto, gdzie dochodzi do największych demonstracji, zapewniają, że pozostaną na ulicach aż do osiągnięcia swych celów. Wśród ich propozycji pojawiają się postulaty rozpisania nowych wyborów prezydeckich, wybory do Konstytuanty, która zmieni ustawę zasadniczą kończąc z dyskryminacją tubylczej ludności indiańskiej oraz przeprowadzenie referendów na temat renacjonalizacji gazu i ropy i kwestii autonomii regionalnej.

W Boliwii demonstracje trwają od trzech tygodni. Do dymisji podał się poprzedni prezydent Carlos Mesa. Masowa mobilizacja społeczna uniemożliwiła objęcie władzy przez neoliberalnego oligarchę, przewodniczącego wyższej izby Parlamentu Hormando Vaca Dieza. Protestujący oskarżają go o śmierć górnika, który w środę został zastrzelony podczas demonstracji w mieście Yotala.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku