Belgia: Prawa rodzicielskie dla partnerów?

[2005-07-04 22:16:29]

Belgijski minister finansów i jednocześnie lider Ruchu Reformatorskiego (Mouvement Réformateur) - jednej z partii wchodzących w skład rządzącej Belgią koalicji - Didier Reynders zgłosił projekt zmian prawnych, umożliwiających nadanie praw rodzicielskich partnerom w związku homoseksualnym, jeśli dziecko jest biologicznie lub adopcyjnie związane z jednym z nich.

Zaproponowane przez Reyndersa rozwiązanie dotyczyłoby samotnego ojca lub samotnej matki, którzy następnie zawarli związek partnerski, osób, które zaadoptowały dziecko, a następnie zawarli związek małżeński. Także w sytuacji, gdy umarłoby jedno z biologicznych rodziców dziecka, a drugie z rodziców pozostawałoby w związku partnerskim, to na miejsce zmarłego rodzica wstępowałby partner ze związku homoseksualnego. W myśl tego rozwiązania pary homoseksualne nie mogłyby wspólnie przysposobić dziecka.

W ubiegłym tygodniu prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne wprowadziła Hiszpania.

W Belgii dopuszczalne jest zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Zakazana jest jednak adopcja dzieci przez takie pary. Rozwiązanie proponowane przez ministra Reyndersa zmniejszyłoby jednak liczbę dzieci mających, w rozumieniu prawa, tylko jednego rodzica.

Ruch Reformatorski to ugrupowanie liberalne, reprezentujące francuskojęzyczną ludność Belgii. Jest szóstą siłą w belgijskim parlamencie. W wyborach w 2003 roku zdobył 11,4 proc. głosów. Partia tworzy koalicję wspólnie z socjalistami i liberałami z Flandrii.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku