PE: "Nie!" dla patentów na oprogramowanie

[2005-07-06 13:30:47]

W dniu 6-go lipca Parlament Europejski odrzucił projekt dyrektywy, która w proponowanej przez Radę UE wersji zalegalizowałaby patentowanie programów komputerowych. Za odrzuceniem takiego rozwiązania opowiedziało się 648 deputowanych, przeciwnych było 14, a 18 wstrzymało się od głosu.

Z przebiegu odbytej 5 lipca debaty wynikało, że większość członków Parlamentu jest bardzo krytyczna nastawiona do przedłożonego przez Radę UE projektu dyrektywy. Potwierdziło się to 6 lipca, gdy Parlament odrzucił absolutną większością głosów Wspólne Stanowisko Rady.

Projekt dyrektywy o "wynalazkach realizowanych przy pomocy komputera" nie znalazł poparcia Parlamentu, gdyż rozszerza ona zakres stosowania prawa patentowego i nie uwzględnia istotnych poprawek Parlamentu z pierwszego czytania. Ponadto Parlament występował do Komisji Europejskiej o zweryfikowanie stanowiska i przedstawienie nowej propozycji dyrektywy po to, by można było opracować potrzebne i dobre prawo. Apel Parlamentu pozostał bez odzewu.

Skoro nie ma możliwość przyjęcia dobrej dyrektywy o opatentowaniu wynalazków technicznych dokonywanych za pomocą komputera, to wolimy nie mieć żadnej. Istniało bowiem zagrożenie, że dyrektywa zezwalałaby na patentowanie oprogramowania jako takiego oraz przetwarzania danych - powiedział eurodeputowany Jerzy Buzek (EPL). Ponadto w debacie zwracano uwagę, że dyrektywa mogłaby doprowadzić do dalszej monopolizacji rynku programów komputerowych, a co za tym idzie - likwidacji tysięcy małych firm informatycznych w Europie oraz umożliwić nieskrępowane windowanie cen przez posiadających patenty monopolistów.

Polscy posłowie Parlamentu, min.: cytowany wyżej Jerzy Buzek i Adam Gierek (PES), zebrali jeszcze w grudniu zeszłego roku wystarczającą ilość podpisów pod wnioskiem o powrót do pierwszego czytania dyrektywy. Bezprecedensowe wstrzymanie przez rząd polski prac w Radzie UE jeszcze w grudniu 2004 postawiło dyrektywę w świetle reflektorów i to też stało się przyczynkiem do odrzucenia w dniu dzisiejszym projektu dyrektywy.

Katarzyna Matuszewska
Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku