Niemcy: Trybunał ogranicza możliwości podsłuchu

[2005-07-27 15:53:36]

Niemiecki trybunał konstytucyjny znacznie ograniczył w środę uprawnienia policji w zakresie prewencyjnego podsłuchiwania rozmów telefonicznych, lokalizacji telefonów komórkowych, zaglądania do e-maili i SMS-ów.

Trybunał uznał, że szerokie uprawnienia policji w tym zakresie, wprowadzone w końcu 2003 r. w Dolnej Saksonii i niepowiązane z wymogiem istnienia konkretnych podejrzeń, są sprzeczne z konstytucją. Zastrzeżenia trybunału odnosiły się też do Turyngii, która wprowadziła podobne rozwiązanie i wszystkich innych krajów związkowych, które planowały wprowadzenie podsłuchu prewencyjnego.

Zgodnie ze stanowiskiem trybunału konstytucyjnego, taki podsłuch jest dopuszczalny tylko pod warunkiem, że policja dysponuje konkretnymi informacjami, wskazującymi na planowanie przestępstwa. W orzeczeniu trybunału położono duży nacisk na ochronę prywatności, akcentując konieczność przerwania podsłuchu rozmowy telefonicznej, jeśli jej przedmiotem są sprawy „w najwyższym stopniu prywatne”.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku