Indonezja: Yudhoyono o pokoju w Aceh i Zach. Papui

[2005-08-16 12:14:16]

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono wyraził swoją akceptację i zadowolenie wobec faktu podpisania w dniu wczorajszym w Helsinkach porozumienia pokojowego między Ruchem na rzecz Wolnego Aceh i rządem indonezyjskim. Prezydent odniósł się do kwestii rozwiązania konfliktów w prowincjach w przemówieniu do parlamentu, wygłoszonym w przeddzień obchodów 60. rocznicy uzyskania niepodległości przez Indonezję.

Mamy szansę zmienić sytuację w Aceh na dobre. Nie stać nas na zmarnowanie jej, bowiem nie często zdarzają się okazje na zaprowadzenie trwałego pokoju - stwierdził prezydent Yudhoyono.

Prezydent Yudhoyono zapowiedział też, że władze w Dżakarcie będą dążyły do rozwiązania także konfliktu w Zachodniej Papui (Irian Jaya), znajdującej się do roku 1960 pod zwierzchnictwem holenderskim, następnie krótko niepodległej, a od 1961 roku - będącej pod supremacją Indonezji. Według różnych szacunków w czasie trwania konfliktu w Zachodniej Papui mogło zginąć od 100 do nawet 800 tys. osób

Yudhoyono zapowiedział, że władze indonezyjskie będą dążyły do rozwiązania kwestii Zachodniej Papui w sposób pokojowy, z uwzględnieniem dialogu, a nie działań zbrojnych. Prezydent powiedział także, że rząd przedstawi bojownikom z Zachodniej Papui niebawem propozycję przyznania prowincji "specjalnej autonomii".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku