Rząd Australii ukrywał informacje o Abu Ghraib

[2005-08-19 14:20:54]

Rząd australijski nie reagował na skargi odnośnie złego traktowania irackich więźniów w amerykańskich obozach i więzieniach, docierające do niego jeszcze przed skandalem w Abu Ghraib. Taki wniosek wynika z raportu komisji Senatu australijskiego.

Skandal w więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem wybuchł w kwietniu zeszłego roku, gdy do mediów światowych przedostały się zdjęcia nagich, przerażonych więźniów irackich, upokarzanych i maltretowanych przez amerykańskich strażników.

Według raportu senackiej komisji spraw zagranicznych i obrony, urzędnicy rządu Australii już między listopadem 2003 roku i lutym 2004 roku otrzymywali od australijskiego personelu w Iraku raporty o złym traktowaniu więźniów. Nie przekazywali jednak oni tych informacji swoim przełożonym. Komisja ustaliła, że tylko jeden wysoki urzędnik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych po zapoznaniu się z raportem Czerwonego Krzyża z lutego 2004 r. o złym traktowaniu więźniów zwrócił się o dodatkowe informacje, ale zamknął sprawę, gdy otrzymał zapewnienie, że w pilnowaniu bądź przesłuchiwaniu więźniów nie uczestniczyli Australijczycy.

Senat wszczął dochodzenie, gdy australijski inspektor wojskowy Rod Barton ujawnił, że już na początku marca 2004 roku, kilka tygodni przez wybuchem skandalu w Abu Ghraib, poinformował dyplomatów swego kraju o maltretowaniu więźniów w Iraku.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku