USA: Uniwersytet dyskryminuje kreacjonistów?

[2005-08-29 17:37:00]

Jak podaje Associated Press, Uniwersytet Kalifornijski został oskarżony o dyskryminację szkół średnich, które nauczają kreacjonizmu i prezentują konserwatywny, religijny punkt widzenia.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Chrześcijańskich, które zrzesza około 800 szkół, złożyło pozew, w którym twierdzi, że urzędnicy uniwersytetu odpowiedzialni za rekrutację odmawiają uznania kursów, które opierają się na podręcznikach podważających teorię ewolucji Karola Darwina. Ponadto nie zalicza się również kursu Wpływ chrześcijaństwa na historię Ameryki.

W pozwie wspomniano, że kursy prowadzone w Calvary Chapel Christian School w miejscowości Murrieta nie zostały uznane, gdyż opierały się na dwóch podręcznikach wydanych przez wydawnictwa chrześcijańskie: Bob Jones University Press i A Beka Books.

Wendell E. Bird, prawnik reprezentujący stowarzyszenie, powiedział, że takie postępowanie godzi w prawa uczniów i szkół religijnych. "Zagrożenie wobec jedenj religii jest zagrożeniem wobec wszystkich" - stwierdził.

Rzeczniczka prasowa uniwersytetu Ravi Poorsina nie odniosła się do pozwu tłumacząc, że nie został on udostępniony uniwersytetowi. Stwierdziła jednak, że uniwersytet ma prawo sam ustalać wymagania wobec studentów. "Wymagania te są wynikiem starannych prac grona pedagogicznego, zmierzających do tego, by przyjmować tych studentów, którzy są w pełni przygotowani, posiadają szeroką wiedzę i zdolność krytycznego myślenia" - powiedziała rzecznik.

Sebastian Mackowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku