Strajk głodowy więźniów w Guantanamo
[2005-09-01 03:47:00]
„Więźniowie gotowi są umrzeć za uczciwe przesłuchania i ludzkie traktowanie. Ci ludzie zasługują na proces” – powiedział agencji AP Gitanjali Gutierrez z Centrum Praw Konstytucyjnych w Nowym Jorku. Głodujący żądają postawienia ich przed sądem albo uwolnienia. Wielu z nich jest przetrzymywanych od ponad 3,5 roku bez formalnego oskarżenia. Poprzedni strajk głodowy w Guantanamo odbył się w lipcu i trwał 26 dni; uczestniczyło w nim niemal 200 z 500 osadzonych. Protestujący domagali się wówczas rozmów z przedstawicielami amerykańskich władz. Jak poinformowali przedstawiciele Centrum, żądanie to nie zostało spełnione, dlatego więźniowie podjęli kolejny protest. Według nowojorskiej organizacji, podczas lipcowego strajku część więźniów odmawiała nawet przyjmowania wody. Obrońcy praw człowieka zarzucają władzom Guantanamo, że zataiły przed opinią publiczną fakt podjęcia głodówki przez więźniów. Informacje te zostały ujawnione przez dwóch byłych więźniów, Afgańczyków, którzy zostali zwolnieni z Guantanamo i przewiezieni do Kabulu. Obecnie w bazie Guantanamo przetrzymywanych jest bezterminowo 510 więźniów, głównie Afgańczyków i Pakistańczyków, w większości schwytanych przez siły USA w 2001 r. w Afganistanie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 czerwca:
1905 - 1905 – Carska policja otworzyła ogień do demonstrujących robotników w Łodzi, zabijając ok. 10 osób.
1929 - Urodził się Jürgen Habermas, niemiecki filozof i socjolog, kontynuator szkoły frankfurckiej, gł. przedstawiciel teorii krytycznej.
1929 - Początek VI plenum KC KPP odbywającego się w Berlinie, na którym działacze "większości" odsunięci zostają od kierowania partią; Julian Leszczyński-Leński sekretarzem generalnym.
1979 - W Wiedniu podpisano układ SALT II pomiędzy ZSRR i Stanami Zjednoczonymi.
2007 - W Hawanie zmarła Vilma Espín, kubańska działaczka państwowa, rewolucjonistka, wieloletnia przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet.
?