WHO: Zaskakujący raport o Czarnobylu

[2005-09-06 00:07:27]

Z raportu Forum Czarnobylskiego, o którym poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wynika, że skutki zdrowotne awarii w Czarnobylu nie są tak tragiczne, jak można było oczekiwać. Forum Czarnobylskie utworzyły Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), instytucje ONZ oraz rządy Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Eksperci oceniają, że wskutek awarii 26 kwietnia 1986 zmarło około 59 osób wskutek choroby popromiennej i raka tarczycy, a może umrzeć w sumie około 4000. Wcześniej liczbę ofiar śmiertelnych oceniano na dziesiątki tysięcy. Około 50 ofiar śmiertelnych to głównie ratownicy zmarli tuż po awarii wskutek dużych dawek promieniowania lub w później z powodu jego odległych skutków. Dodatkowo dziewięcioro dzieci zmarło z powodu raka tarczycy. Na nowotwór lub leukemię zmarło lub może jeszcze umrzeć do 4000 dalszych osób.

Miliony mieszkańców skażonych stref zwykły wszystkie problemy ze zdrowiem wiązać z Czarnobylem. Wysokie dawki promieniowania otrzymało około 600 tys. osób. Jednak oprócz raka tarczycy nie zaobserwowano wzrostu zachorowań na inne nowotwory. Szczególnie szkodliwe okazało się picie mleka od krów karmionych skażoną trawą.

Nie wykazano, by promieniowanie wpłynęło na płodność, przebieg ciąż, poronienia czy ogólny poziom zdrowia dzieci. Poza obszarem o promieniu 30 kilometrów otaczającym elektrownię poziom promieniowania wrócił do normy. Zaniepokojenie ekspertów budzi głównie stan betonowego sarkofagu, otaczającego reaktor. Jego zawalenie mogłoby spowodować nowe skażenia.

Natomiast poważne są psychologiczne następstwa Czarnobyla – sam wybuch reaktora, związana z tym konieczność opuszczenia domów czy przekonanie o napromieniowaniu. Okoliczna ludność wykazuje wysoki poziom lęków, bierność, a wszelkie objawy chorobowe przypisuje katastrofie.

26 kwietnia 1986 roku wskutek przegrzania paliwa jądrowego doszło do wybuchu, po czym zapalił się grafit w rdzeniu reaktora numer 4. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych, co doprowadziło do skażenia nie tylko elektrowni i jej otoczenia, ale i znacznego obszaru Europy, zwłaszcza Białorusi (aż 70 procent opadu promieniotwórczego) i Ukrainy.

Piotr Szumlewicz
Przemek Stępień



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku