Niemcy: Lewica odzyskuje przewagę w sondażach

[2005-09-11 09:51:34]

Na tydzień przed wyborami do niemieckiego parlamentu, partie lewicy: SPD, Zieloni i WASG Oskara Lafontaine’a mają poparcie większości wyborców. W ostatnim czasie notowania SPD poprawiły się, jako wynik wygranej przez Gerharda Schrödera debacie telewizyjnej z Angelą Merkel, typowanej na przyszłego kanclerza Niemiec liderką prawicowej CDU.

Na spadek notowań CDU duży wpływ miały także zapowiedzi kandydata na ministra finansów z ramienia tej partii, który zapowiedział radykalne, niekorzystne dla większości społeczeństwa zmiany w systemie emerytalnym oraz podatkowym, w tym wprowadzenie podatku liniowego.

Jeśli chodzi o sondaże poparcia indywidualnego, Gerhard Schröder uzyskał wynik 53 proc., natomiast Angelę Merkel popiera 40 proc. społeczeństwa.
Co by nie mówić o liberalnych reformach rządu Gerharda Schrödera, to jednak nigdy nie przekroczyły one granic jakie w liberalizowaniu Polski dawno przekroczyły rządy tzw. lewicy z SLD-UP-SDPL. Żaden lider SPD nie śmiałby na przykład poprzeć podatku liniowego, wymysłu antyspołecznych liberałów. W Polsce natomiast większość liderów tzw. "lewicy" publicznie lub po cichu przyklaskuje podobnym pomysłom.

Łukasz Foltyn


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku