Władze Ontario odrzucają szariat

[2005-09-13 00:44:03]

Nie będzie szariatu w Ontario – ogłosił w poniedziałek premier kanadyjskiej prowincji. Ontario mogło stać się pierwszym miejscem na Zachodzie, w którym obowiązywałoby prawo koraniczne.

O odrzuceniu projektu legalizacji prawa koranicznego poinformował w poniedziałek premier prowincji Ontario Dalton McGuinty. To finał sprawy, która od roku wzbudzała nie tylko w Kanadzie wielkie namiętności. Gdyby muzułmanie z Ontario dopięli swego, byłby to pierwszy przypadek zalegalizowania na Zachodzie szariatu, czyli prawa opartego na Koranie i interpretowanego przez imamów. Na taki precedens mogliby się powoływać muzułmanie w innych krajach zachodnich.

Muzułmańscy promotorzy legalizacji szariatu powoływali się na obowiązujące w Ontario od 1991 r. prawo o arbitrażu, które przewiduje, że wspólnoty mieszkające w Kanadzie mogą rozstrzygać niektóre spory cywilnoprawne we własnym zakresie. W ten sposób w Ontario rabini rozstrzygają już od kilku lat kwestie koszerności i rozwodów; protestanci mogą sami rozsądzać parafialne spory pieniężne, zaś katolicy zdać się na Kościół przy anulowaniu ślubów. Skoro im wolno, czemu nam nie? – pytali muzułmanie.

Na zarzut, że szarijat jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości kobiet, odpowiadali, że udawanie się do sądu koranicznego nie będzie obowiązkowe, bo zawsze jest i sąd świecki. Krytycy odpowiadali, że w świecie islamu dobrowolność to tylko teoria, a pobożny muzułmanin, który ma sąd koraniczny pod ręką, nie pójdzie do państwowego, bo zostanie ogłoszony bluźniercą.

W ubiegłym tygodniu rząd Ontario dostał ekspertyzę prawną raczej przychylną muzułmanom. Jej autorka, była prokurator Marion Byod, stanęła na stanowisku równości praw wspólnot religijnych. Widziała dwa wyjścia – rozszerzyć arbitraż na muzułmanów albo pozbawić prawa do niego przedstawicieli innych wyznań.

W poniedziałek premier ogłosił, że prawo arbitrażu zostanie unieważnione dla wszystkich wyznań. "Będzie tylko jedno prawo dla wszystkich mieszkańców Ontario" – powiedział McGuinty. Postawiony wobec perspektywy szariatu doszedł do wniosku, że robienie wyjątku z zasady świeckości sądu jest "sprzeczne z naszymi fundamentalnymi wartościami".

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku