ChRL: Większa kontrola wyroków śmierci

[2005-09-27 16:43:20]

Chiński Najwyższy Sąd Ludowy otrzyma ponownie prawo do kontrolowania zasadności wymierzania kary śmierci. Od lat 80. ubiegłego wieku kontrola wyroków śmierci była powierzona sądom niższego szczebla oraz lokalnej administracji.

Przywrócenie Najwyższemu Sądowi Ludowemu prerogatyw kontrolnych w sprawie wyroków śmierci jest spowodowane dramatycznie wysoką liczbą zrealizowanych w ostatnich latach egzekucji oraz kikunastu udowodnionymi przypadkami, gdy kara śmierci została wymierzona i wykonana ewidentnie bez podstaw prawnych.

Ten ruch zapewni, że ewentualne skazanie przestępcy i wymierzenie mu kary śmierci będzie naprawdę niezależne od lokalnej administracji, władz, polityków czy też interwencji jeszcze innych sił - powiedział Wan E Xiang, wiceprzewodniczący Najwyższego Sądu Ludowego. Przywrócenie uprawnień kontrolnych spowoduje powstanie trzech nowych oddziałów Sądu, które będą zajmowały się rewizją wyroków śmierci.

Obecnie kara śmierci w Chinach grozi za zabójstwo, przestępstwa na tle seksualnym, zdradę stanu, ale także za korupcję czy kradzież mienia dużej wartości lub o dużym znaczeniu społecznym. W Chinach toczy się obecnie emocjonalna debata publiczna nad likwidacją kary śmierci za przestępstwa gospodarcze oraz przeciwko mieniu. Pojawiają się także coraz liczniejsze akcje społeczne, postulujące całkowite zniesienie kary śmierci.

Wiceprzewodniczący Wan E Xiang twierdzi, że w obecnej sytuacji nie można spodziewać się jednak odstąpienia od wymierzania przestępcom kary śmierci. Ta sprawa jest prawie poza dyskusją w Chinach, ponieważ w świadomości społecznej zakorzeniony jest od wieków motyw zabójcy, który za zabójstwo płaci własnym życiem - tłumaczy Wan E Xiang.

Decyzję o przywróceniu kontrolnych uprawnień w sprawie wyroków śmierci Najwyższemu Sądowi Ludowemu z zadowoleniem przyjęła Amnesty International. Corinna-Barbara Francis z AI stwierdziła, że w Chinach widać pewien postęp w kwestii stosunku do kary śmierci, a ostatnie decyzje i debaty mogą być preludium do częściowego odejścia od kary śmierci.

Według raportów Amnesty International rocznie w ChRL wykonuje się najwięcej wyroków śmierci na świecie. Szacunkowo w 2004 roku wykonano co najmniej 3400 egzekucji. Dla porównania w Iranie egzekucji było około 200, w Stanach Zjednoczonych nieco poniżej 100, a w Arabii Saudyjskiej nieco poniżej 50.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku