Japonia: Koizumi przeforsował prywatyzację poczty

[2005-10-11 20:48:22]

Shugi-in - niższa izba japońskiego parlamentu - zaakceptowała rządowy plan prywatyzacji poczty. Kwestia sprzedaży jednego z największych krajowych pracodawców jest kluczowym elementem reformy gospodarczej premiera Junichiro Koizumiego i stała się także przyczyną przedterminowych wyborów parlamentarnych w Japonii.

Po raz pierwszy kwestię prywatyzacji poczty rozpatrywano w sierpniu tego roku. Wówczas to forsowany przez rząd Koizumiego oraz jego Partię Liberalno-Demokratyczną (Jiyu Minshuto) pomysł został odrzucony przez parlament. Przeciw prywatyzacji opowiedziała się cała opozycja oraz grupa posłów liberalnych, którzy zbuntowali się przeciw pomysłom gospodarczym Koizumiego.

Odrzucenie planu prywatyzacji poczty doprowadziło do poważnego kryzysu parlamentarnego, a w efekcie rozwiązania izb i przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których Partia Liberalno-Demokratyczna odniosła przekonujące zwycięstwo, a "buntowniczy" deputowani znaleźli się poza parlamentem.

Do prywatyzacji japońskiej poczty potrzebna jest jeszcze zgoda wyższej izby parlamentu.

Japońska poczta jest jednym z największych pracodawców w kraju - zatrudnia około 260 tysięcy pracowników - i jednocześnie największą instytucją finansową. Poczta zostanie najpierw przekształcona w cztery mniejsze spółki, które utworzą holding, a następnie poszczególne spółki będą prywatyzowane. Cały proces ma zostać rozłożony na dziesięć lat.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku