Czarnogóra: Obywatele za niepodległością kraju

[2005-10-16 13:17:18]

Kilka tysięcy osób wzięło udział w wiecu na rzecz niepodległości Czarnogóry, zorganizowanym w sobotę w historycznej stolicy tego bałkańskiego kraju - Cetinje. Akcję zorganizował, związany z kręgami rządowymi, Ruch na rzecz Niepodległości Czarnogóry.

Musimy zjednoczyć nasze siły dla osiągnięcia celu, jakim jest niezależność państwowa. Nie będzie to zadanie łatwe, ale chcemy odzyskania wolności, która utraciliśmy przed 88 laty - przemawiał do zebranych w Cetinje przewodniczący czarnogórskiego parlamentu i jeden z liderów Ruchu - Ranko Kravokapič.

Niepodległość Czarnogóry według ostatnich badań społecznych popiera 41 proc. obywateli tej republiki. Utrzymania federacji z Serbią chce 34 proc. badanych. Wśród argumentów za niepodległością wymienia się przede wszystkim historyczną samodzielność Czarnogóry oraz fakt, iż w obecnej federacji z Serbią, to właśnie ta druga republika ma dominującą pozycję. Podkreśla się także, że Czarnogóra jest w lepszej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej niż biedniejsza Serbia.

Przeciwnicy niepodległości Czarnogóry nie chcą natomiast niszczenia tradycyjnego sojuszu łączącego obie republiki od kilkuset lat. Wskazuje się także na bliskość etniczną obu narodów.

Serbia i Czarnogóra są ostatnimi dwiema historycznymi republikami, które pozostały w związku federalnym po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległe państwa utworzyły wówczas: Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia.

Czarnogóra była niepodległym państwem w XIX wieku i przed I wojną światową. W 1919 roku weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a następnie Jugosławii. Po rozpadzie "wielkiej" Jugosławii wchodziła wraz z Serbią w skład "małej" Jugosławii. W 2003 roku kraj został przekształcony w federację, a nazwa kraju zmieniona na "Serbia i Czarnogóra".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku