RGB: Polska jak Mongolia

[2005-10-21 22:33:00]

Polska uplasowała się na 53 (na 167) pozycji dorocznego światowego "Rankingu Wolności Prasy", przygotowanego przez międzynarodową organizację dziennikarską Reporterzy bez Granic. To najgorsza lokata spośród wszystkich państw UE. Ex aequo na tym samym miejscu znalazły się Mongolia i północny Cypr (turecki).

Na czele rankingu, podobnie jak w roku 2004, są kraje północnej części Europy (Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Norwegia, Holandia). Na innych kontynentach pozytywnie wyróżniają się Nowa Zelandia (12), Trynidad i Tobago (12), Benin (25) i Korea Południowa (34). Ranking zamykają Turkmenistan, Erytrea i Korea Północna, gdzie nie istnieje prywatna prasa, a dziennikarze oficjalnych mediów przekazują jedynie państwową propagandę. Niewiele lepiej wypadły Chiny i Kuba.

Pozycja Polski obniżyła się o 21 miejsc w stosunku do roku 2004. RBG bardzo krytycznie ustosunkowali się do skazania przez sąd I instancji na karę grzywny Jerzego Urbana za znieważenie papieża Jana Pawła II w opublikowanym w 2002 roku felietonie pt.: "Obwoźne sado-maso". Głównym problemem jest jednak głębokie niezrozumienie przez polski wymiar sprawiedliwości europejskich standardów prawnych w kwestii wolności wyrażania opinii i wynikające stąd nadużycia sądowe oraz oburzające próby pogwałcenia przez władze ochrony tajemnicy dziennikarskiej (np. sprawa zajęcia twardego dysku z komputera dziennikarza śledczego tygodnika "Nie", który nie chciał ujawnić źródeł swoich informacji). Według nieoficjalnych komentarzy wpływ na ocenę Polski miał też sposób, w jaki traktowano dziennikarza polskich Indymediów podczas policyjnego zatrzymania w maju 2005 r.

Wyraźnie lepiej, choć wciąż źle, oceniona została Ukraina (112). Jej nowe miejsce w rankingu jest o 26 lepsze od zeszłorocznego. Nie zmieniła się natomiast zasadniczo pozycja Rosji (138, awans o 2) i Białorusi (152, spadek o 8). Do czołówki należą inni nasi sąsiedzi (najniżej z nich sklasyfikowana Litwa jest na 21 miejscu).

W 2005 r. poziom wolności prasy wyraźnie pogorszył się w kilku zachodnich demokracjach. Stany Zjednoczone (44) spadły o ponad dwadzieścia miejsc, głównie z powodu uwięzienia reporterki New York Times Judith Miller. Również Kanada (21) straciła kilka miejsc, ze względu na decyzje osłabiające tajemnicę dziennikarską. Cofnęła się też Francja (30). Powód: rewizje w redakcjach, zatrzymania dziennikarzy i wprowadzenie do prawa nowych wykroczeń prasowych.

Bardzo źle wygląda wolność słowa na Bliskim Wschodzie. Najlepiej sklasyfikowanym państwem z tego regionu jest Izrael (47), który jednak stracił kilka pozycji z powodu nadużyć wobec dziennikarzy popełnionych przez wojsko na terytoriach okupowanych. Znacznie gorsze warunki pracy dziennikarzy panują w państwach arabskich. Liban (108), tradycyjny lider świata arabskiego w dziedzinie wolności prasy, stracił ponad 50 pozycji głównie wskutek zamordowania w czerwcu br. Samira Kassira, dawnego lidera tamtejszych komunistów. Najniżej z tego regionu oceniony został Iran (164), gdzie 7 dziennikarzy siedzi w więzieniach, a 4 kolejnych może tam w każdej chwili wrócić.

Irak (157) spadło o kilka pozycji z powodu coraz poważniejszego braku bezpieczeństwa dziennikarzy. Co najmniej 24 pracowników mediów zginęło w tym kraju od początku 2005, co sprawia, że tamtejszy konflikt jest dla prasy najbardziej morderczy od czasów II wojny światowej: w sumie od początku wojny w marcu 2003 śmierć poniosło 72 dziennikarzy i współpracowników mediów.

Osobno sklasyfikowana zostały Stany Zjednoczone w Iraku (137). Amerykańska armia, podobnie jak w latach 2003 i 2004, jest winna niezwykle poważnych pogwałceń wolności prasy. Nie mniej niż 6 dziennikarzy siedzi w więzieniu Abu Ghraib bez żadnego uzasadnienia - nie mogą ich odwiedzić ani ich adwokaci, ani rodziny, ani pracodawcy (np. Reuters). Czterech dziennikarzy zostało zabitych przez wojsko Stanów Zjednoczonych między wrześniem 2004 a wrześniem 2005.

Raport wykazuje, że całkiem dobra może być kondycja prasy w państwach, które niedawno uzyskały niepodległość. Obala też opinię popularną wśród przywódców wielu ubogich państw, jakoby niski poziom rozwoju gospodarczego z definicji uniemożliwiał demokratyzację i poszanowanie praw człowieka.

Marek Tobolewski

Reporterzy bez Granic (Reporters sans frontieres, Reporters without Borders) to międzynarodowa organizacja dziennikarska, która broni uwięzionych dziennikarzy i wolności prasy na świecie. RGB ma 9 sekcji narodowych oraz korespondentów w ponad stu krajach. Raport w sprawie naszego kraju opiera na monitoringu i analizie sytuacji dziennikarzy w całej Polsce. Przykłady opublikowane w raporcie zostały zebrane przez pracującego w Polsce korespondenta organizacji.

Raport za przesadzony uważają prezesi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska i Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Dominik Księski. Mokrosińska uznała, że wcale nie jest tak źle z tą wolnością prasy w Polsce. - O czym chcemy, to piszemy, a ten, kto się z tym nie zgadza, może nas pozwać do sądu - powiedział z kolei Księski.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku