Kolumbia: AUC zawieszają demobilizację

[2005-10-22 23:25:39]

Polityczne kierownictwo skrajnie prawicowych Zjednoczonych Sił Samoobrony Kolumbii (AUC) podjęło decyzję o czasowym zawieszeniu demobilizacji oddziałów paramilitarnych tego ugrupowania.

Stanowisko AUC w tej sprawie zaprezentował Ernesto Baez, jeden z członków ekipy negocjacyjnej, która od lipca 2004 prowadzi rozmowy pokojowe z przedstawicielami prawicowego rządu prezydenta Alvaro Uribe.

Według kolumbijskiej prasa bezpośrednią przyczyną decyzji AUC było formalne aresztowanie Diego Murillo alias "Don Berna", członka sił paramilitarnych, podejrzewanego o organizację przemytu znacznych ilości kokainy USA. Zwraca się uwagę, że aresztowanie Murillo i osadzenie go w zakładzie karnym Combita może oznaczać zgodę władz kolumbijskich na jego ekstradycję, o co wnioskuje amerykańska prokuratura.

Liderzy AUC podejmując decyzję o zawieszeniu procesu demobilizacji oddziałów zbrojnych dali jednoznacznie do zrozumienia, że nie pójdą na dalsze ustępstwa oraz nie zgodzą się na kolejne zmiany warunków procesu pokojowego. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do końca br. broń złożyć miało ok. 15 tys. członków grup paramilitarnych.

Media podkreślają, że konsekwencją decyzji władz, jak i kierownictwa AUC może być kolejny impas w rozmowach pokojowych z tym ugrupowaniem, które stanowią jeden z kluczowych elementów polityki wewnętrznej obecnego rządu.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku