Chomsky największym intelektualistą

[2005-11-02 23:57:41]

W sondażu internetowym niezwykle prestiżowego i opiniotwórczego czasopisma brytyjskiego "Prospect" za największego żyjącego intelektualistę świata uznano wybitnego językoznawcę, dysydenta, antyglobalistę i wiecznego krytyka amerykańskiej polityki zagranicznej Noama Chomsky’ego.

W reakcji na nagrodę podniosła się wrzawa w amerykańskich mediach mainstreamowych. Choć Noam Chomsky uzyskał zaledwie 4827 głosów, należy pamiętać, że wyboru dokonano na stronie internetowej czasopisma będącego jednym z najbardziej szanowanych publikacji na świecie, którego czytelnicy wpływaja na politykę zagraniczną na całym świecie.

Chomsky zepchnął na drugie miejsce Umberto Eco z 2464 głosami. Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. Václav Havel (4.), Paul Krugman (6.), Jürgen Habermas (7.), Amartya Sen (8.), Salman Rushdie (10.), Naomi Klein (11.) oraz Slavoj Žižek (23.)

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku