Syria zwalnia politycznych

[2005-11-03 22:31:00]

Władze Syrii uwolniły 190 więźniów politycznych ułaskawionych dekretem prezydenta Baszira al-Asada. Okazją do amnestii było muzułmańskie święto Eid al-Fitr.

Rządowa agencja prasowa SANA pisze, że uwolnienie więźniów pozostaje w zgodzie z głębokimi reformami, które mają "wzmocnić narodową spójność, stanowiącą podstawę struktury społecznej i interesów Syrii". SANA podkreśla, że to już kolejne tego typu posunięcie w ostatnich latach. Od początku swych rządów w czerwcu 2000 r. "młody" Asad uwolnił ponad 1000 więźniów politycznych, jednak według obrońców praw człowieka w więzieniach wciąż jest ich jeszcze ok. 2,5 tys.

Ekipa Asada szczególnie gwałtownie zwalcza opozycję kurdyjską - w zeszłym roku przynajmniej 24 Kurdów zginęło od policyjnych kul podczas zamieszek, do których doszło po starciach kibiców piłkarskich. Jednocześnie Damaszek prowadzi przy współpracy z USA akcje wymierzone w islamskich fundamentalistów (Amerykanie deportowali do Syrii podejrzanych o terroryzm, którzy byli tam poddawani torturom). Na fali swoistej odwilży prezydenta Baszira Asada legalnie lub półlegalnie działać mogą grupy demokratyczne, choć ich aktywiści wciąż narażeni są na represje.

Damaszek od dawna poddawany jest krytyce przez inne państwa, zwłaszcza USA i Izrael. Wśród zarzutów podnoszonych przez Amerykanów są m.in. wspieranie Hezbollahu w Libanie, prace nad bronią chemiczną i biologiczną oraz popieranie antyamerykańskich sił w Iraku. W maju 2004 r. prezydent Bush zakazał eksportu do Syrii i komercyjnych lotów syryjskich do USA. Zamrożono też konta państwowe i prywatne przywódców syryjskich w zdeponowane w amerykańskich bankach. Syria wciąż jest formalnie w stanie wojny z Izraelem, który od 1967 r. okupuje syryjskie Wzgórza Golan.

Ostatnio Syria znów znalazła się w ogniu międzynarodowej krytyki, gdy kilka miesięcy temu w zamachu bombowym w Bejrucie zginął Rafik Hariri, były premier Libanu i przeciwnik stacjonowania w tym państwie wojsk syryjskich. Władze w Damaszku zdecydowanie zaprzeczyły oskarżeniom, jakoby miała pomagać w przygotowaniu tego zamachu, a prowadzone przez ONZ śledztwo uznały za działania pod z góry założoną tezę.
Spadkobierca autokratycznego Hafiza al-Asada, który przez kilkadziesiąt lat rządził krajem, wyraźnie próbuje poprawić międzynarodowy wizerunek Syrii. Wie pewnie, że małe ma szanse na przekonanie do siebie Amerykanów, ale zapewne liczy na to, że jego „gesty dobrej woli” wywrą pewien efekt na Zachodzie. Nawet ograniczona demokratyzacja, którą proponuje, będzie argumentem przeciwko ewentualnym sankcjom polityczno-ekonomicznym czy wręcz inwazji zapowiadanej przez niektóre „jastrzębie” z Waszyngtonu. Polityka ta przynosi pewne rezultaty: ostatnio Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Syrię do współpracy w śledztwie dotyczącym śmierci Haririego, ale nie nałożyła na ten kraj sankcji ekonomicznych, ograniczając się do stwierdzenia, że zostaną one rozważone, jeśli Syria odmówi kooperacji.

Mimo wszystko doświadczenia Jugosławii Miloszevica i Iraku Hussajna wskazują, że nawet daleko idące ustępstwa nie są w stanie zapobiec amerykańskiej interwencji. Wydaje się więc, że Syrię przed wojną skuteczniej niż poparcie światowej opinii publicznej uchronią przedłużające się walki w Iraku i spadające notowania Busha w Ameryce.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku