Austria przeciwko dyrektywie Bolkensteina

[2005-11-04 16:41:19]

Austriacki kanclerz Wolfgang Schüssel poinformował przywódców państw członkowiskich Unii Europejskiej podczs nieformalnego szczytu w Hampton Court o ptrzebie napisania nowej dyrektywy usługowej uważając że propozycja Bolkensteina jest zbyt liberalna.

Stanowiska Schüssela zaniepokoiło m.in. polskiego ministra ds. europejskich Jarosława Pietrasa, który uważa że dyrektywa w obecnym kształcie jest dla Polski korzystna. "Sprzeciwiamy się przyjęciu dyrektywy w wersji okaleczonej. Jeśli miałaby to być zła dyrektywa, to lepiej, żeby jej wcale nie było".

Swojego zadowolenia z deklaracji autriackiego premiera nie kryje Wolfgang Wutz, przewodniczący frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej w Parlamencie Europejskim. Uważa on że "stanowisko Austrii w sprawie dyrektywy Bolkesteina stwarza niepowtarzalną okazję zmobilizowania lewicowych sił społecznych w celu odrzucenia projektu".

Projekt dyrektywy jest teraz na etapie prac parlamentranych, po przdyskutowaniu poprawek zostanie on przesłany do zatwierdzenia Radzie Unii Europejskiej.

Największymi zwolennikami rynku usług są Brytyjczycy, którzy do końca roku kierują pracami wspólnoty. Po nich prezydencję obejmie Autria i właśnie wtedy ma przypaść moment przyjęcia dyrektywy, co staje się obecnie wątpliwe.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku