Słowacja: Neonaziści zabili studenta

[2005-11-13 13:56:05]

Słowacją wstrząsnęła informacja o bestialskim morderstwie studenta, którego dokonała, wedle zeznań świadków, grupa prawdopodobnie neonazistów. Tragedia wydarzyła się w nocy 4 listopada na Tyršovom Nábreží w Bratysławie.

21-letni student z Žiliny Daniel Tupý został pobity na śmierć. Według naocznych świadków zdarzenia, uwagę grupy skinheadów zwróciły długie włosy mężczyzny. Napastnicy próbowali pobić także znajdujące się w pobliżu miejsca zdarzenia inne osoby, jednak niedoszłe ofiary zdołały uciec. Policja wykluczyła motyw rabunkowy.

Opinia publiczna nie ma wątpliwości, że za śmierć Daniela Tupého odpowiadają neonaziści. Zdarzenie to wpisuje się w serię innych wydarzeń, świadczących o wzroście aktywności grup skrajnej prawicy. Daniel Milo z Ruchu Ludzi Przeciwko Rasizmowi wymienia kilkanaście przypadków dokonanych przez skrajnie prawicowe lub skinheadzkie grupy zabójstw. Podkreśla, że dotychczas ofiarami były głównie osoby należące do etnicznej mniejszości romskiej i że obecny przypadek jest pierwszym, kiedy ofiarą jest osoba "biała". Milo, podobnie jak słowaccy socjologowie, uważa, że skierowanie agresji przeciwko osobie niebędącej członkiem romskiej mniejszości, może spowodować , że Słowacy zwrócą wreszcie większą uwagę na narastanie w kraju sympatii neonazistowskich i skinheadzkich.

Nadzieje te wydają się być uzasadnione. Słowaccy studenci organizują wieczorami w miejscu śmierci Daniela Tupého czuwania i palą znicze. W piątek odbył się specjalny koncert na cześć pamięci zabitego studenta i mający być wyrazem sprzeciwu młodzieży przeciwko neonazizmowi, rasizmowi i przemocy. Oprócz popularnych słowackich muzyków, wystąpiły też kapele romskie i klezmerskie.

Rodzice i przyjaciele Daniela chcą także wystawić pomnik ku pamięci zamordowanego studenta oraz innych ofiar przemocy.
Pobłażliwość władz wobec ruchów wzywających do nienawiści i przemocy prędzej czy później musi skutkować tragediami takimi jak ta, która wydarzyła się w Bratysławie. Tymczasem polskie władze samorządowe, rząd, przedstawiciele większości partii politycznych udają, że w kraju nie ma problemu odradzania się faszyzmu, a wydarzenia z Częstochowy, Myślenic, Krakowa, Warszawy czy Poznania to tylko nieistotne incydenty. Ciekawe co musi się wydarzyć, aby wreszcie przejrzeli na oczy. Czy Polska też musi mieć swojego Daniela Tupého?

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku