Francja: Protest przeciw deportacjom

[2005-11-14 13:24:31]

W związku z trwającymi we Francji zamieszkami lewicowe partie i organizacje społeczne podpisały apel przeciwko zamiarom rządu, który chce deportować obcokrajowców, zatrzymanych podczas ostatnich wydarzeń.

Zdaniem autorów listu francuski rząd traktuje emigrantów jako kozły ofiarne i prowadzi politykę prowokacji, która zagraża wszystkim obywatelom.

Protest podpisały ATTAC, związki zawodowe, jak CGT, liczne stowarzyszenia, walczące o prawa człowieka oraz partie polityczne, w tym Zieloni, Francuska Partia Komunistyczna i Lewica Republikańska.

14 listopada rozpoczeły się deportacje obcokrajowców uczestniczących w zamieszkach, zapowiedziane przez ministera spraw wewnętrznych Nicolas Sarkozy. Dotyczą one 120 z 2700 aresztowanych osób.

***


Nieznani sprawcy w nocy z 12 na 13 listopada obrzucili koktajlami Mołotowa salony samochodowe Citroena i Mercedesa przy jednej z głównych ulic stolicy Grecji, Aten. W pożarze spłonęło 20 aut.

Według greckiej policji incydent miał związek z wydarzeniami we Francji.

Kilka godzin wcześniej przed ambasadą Francji odbyła się manifestacja anarchistów wyrażających solidarność z młodzieżą z francuskich przedmieść.

Grupki anarchistów, trzymając czarne i czerwone flagi obrzuciły Instytut Francuski kamieniami i butelkami.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 czerwca:

1789 - Stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, początek rewolucji we Francji.

1848 - Wiosna ludów: bombardowanie miasta przez wojska austriackie doprowadziło do kapitulacji powstania w Pradze.

1918 - Została założona Łotewska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (LSDSP).

1929 - Przybycie do Polski, na zaproszenie PPS, delegacji Międzynarodówki Socjalistycznej na czele z jej przewodniczącym Emilem Vandervelde.

1934 - Władze sanacyjne wydały dekret o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacji dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".

1936 - Urodził się Ken Loach, angielski reżyser, marksista, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

1945 - Urodził się Ken Livingstone, polityk lewicowy, długoletni burmistrz Londynu, doradca H. Chaveza.

1991 - RPA: Zniesienie apartheidu

2004 - Zmarł Jacek Kuroń.


?
Lewica.pl na Facebooku