Wenezuela: Konflikt pomiędzy Chávezem a Foxem

[2005-11-15 22:18:48]

Prezydent Meksyku Vicente Fox zagroził zerwaniem wszelkich kontaktów dyplomatycznych z Wenezuelą. Stwierdził, że zdecyduje się na to, jeżeli prezydent Wenezueli Hugo Chávez nie zaprzestanie robić komentarzy na temat jego osoby lub Meksyku.

Wcześniej oba państwa odwołały swoich ambasadorów po tym, jak debata na temat wolnego handlu w obszarze obu Ameryk, przerodziła się w gwałtowną kłótnię. Konflikt rozpoczął się w zeszłym tygodniu, gdy Meksyk poparł Stany Zjednoczone w zabiegach odnowienia próby stworzenia Strefy Wolnego Handlu w obu Amerykach (FTAA).

W niedziele Chávez oskarżył meksykańskiego przywódcę, że stara się naruszyć zawarte umowy i doprowadzić do utworzenia strefy wolnego handlu. Stwierdził, że "jest wyjątkowo przykro patrzeć, jak prezydent takiego narodu jak meksykański staje się marionetką imperium".

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku