Dania: Propozycja podwyższenia wieku emerytalnego

[2005-12-10 15:59:25]

Specjalna komisja ekspercka przy duńskim rządzie zaproponowała stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego. Zdaniem ekspertów działanie takie jest niezbędne dla zachowania wydolności systemu opieki socjalnej. Dania boryka się bowiem z problemem społeczeństwa starzejącego się.

Obecnie wiek emerytalny w Danii wynosi 65 lat.

Komisja zaproponowała, aby corocznie wiek emerytalny był podnoszony o jeden miesiąc. Ponadto Duńczykom odebranoby także możliwość przechodzenia na emeryturę z niepełnym wymiarem świadczeń już w wieku 60 lat.

Eksperci sformułowali także szereg innych propozycji, które, ich zdaniem, miałyby się przyczynić do zneutralizowania negatywnych skutków związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Komisja zaproponowała między innymi: wprowadzenie częściowej odpłatności za świadczenia medyczne, wprowadzenie stypendiów motywacyjnych dla studentów kończących naukę w terminie, udzielanie zezwoleń na osiedlenie się w Danii w pierwszej kolejności imigrantom z wyższym wykształceniem, obniżenie stawki podatku dochodowego dla przedsiębiorców z 28 do 25 proc.

Eksperci komisji uważają, że przedstawione przez nich propozycje kompleksowych działań pozwolą częściowo odciążyć duński system opieki socjalnej i wpłyną na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku