Boliwia: Evo Morales wygrał wybory

[2005-12-19 19:37:23]

Lewicowy kandydat na urząd prezydenta Boliwii - Evo Morales - zwyciężył w niedzielnych wyborach. Według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów Moralesa poparło 51 proc. głosujących, co wystarcza do objęcia przez niego stanowiska prezydenta. Gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, o tym, kto zostanie głową państwa, zadecydowałoby głosowanie w Kongresie.

Głównego rywala Moralesa - liberała Jorge Quirogę - poparło nieco ponad 30 proc. głosujących. Quiroga uznał swoją porażkę i pogratulował zwycięstwa Evo Moralesowi.

Trzeci kandydat - biznesmen Samuel Doria Medina - uzyskał kilkunastoprocentowe poparcie.

Evo Morales jest liderem Ruchu na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo). W czerwcu tego roku stanął na czele społecznych protestów, które doprowadziły do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Carlosa Mesy. Morales znany jest z antyamerykańskiego nastawienia. Opowiada się za nacjonalizacją przemysłu wydobywczego i zniesieniem zakazu uprawy liści koki. Jest także uznawany za rzecznika rdzennej ludności indiańskiej Boliwii. Morales jest członkiem indiańskiego plemienia Ajmara. Będzie pierwszym "indiańskim" prezydentem w historii kraju oraz kolejnym, wywodzącym się z ruchu lewicowego, obecnie urzędującym prezydentem w Ameryce Południowej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 lutego:

1813 - W Warszawie urodził się Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski, ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1848 - W wyniku rewolucji lutowej abdykował król Francji Ludwik Filip I. Proklamowano II Republikę Francuską.

1905 - W Warszawie miała miejsce pierwsza akcja zbrojna bojowców PPS w rewolucji 1905.

1942 - W Kalkucie urodziła się Gayatri Chakravorty Spivak, indyjska teoretyczka i krytyczka kultury, inspirująca się dekonstrukcjonizmem, feminizmem, marksizmem i postkolonializmem

1944 - Urodził się Ivica Račan, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji, premier Chorwacji w latach 2000-2003.

2008 - Wybory prezydenckie na Cyprze wygrał komunista Dimitris Christofias.

2008 - Raúl Castro zastąpił oficjalnie swego brata Fidela na stanowisku prezydenta Kuby.


?
Lewica.pl na Facebooku