Norwegia: Bojkot Izraela

[2005-12-30 15:09:31]

Władze norweskiego hrabstwa Soer Troendelag ogłosiły bojkot izraelskich towarów na znak "protestu przeciw okupacji terytoriów palestyńskich".

16 grudnia władze hrabstwa przegłosowały ustawę o bojkocie. Reprezentujący jedną z partii radykalnej lewicy Torill Skaerseth ogłosił, że władze prowincji "postrzegają Izrael jako siłę okupacyjną, którą można porównać do systemu apartheidu w RPA", i wezwał inne prowincje do przyłączenia się do bojkotu.

W ubiegłym tygodniu zareagowała nowojorska Liga Przeciw Zniesławieniu. Jej szef Abraham Foxman ogłosił, że bojkot jest faktem "szokującym i ironicznym" w sytuacji, kiedy władze Izraela podjęły wiele kroków zmierzających do pokoju.

Konflikt zaostrzył się w środę. W ostrym liście do premiera Norwegii Jensa Stoltenberga szef Centrum Wiesenthala Szimon Samuels napisał, że posunięcie władz hrabstwa jest „aktem antysemityzmu w duchu hitlerowskiej kampanii "Nie kupuj u Żydów" z lat 30". Samuels wezwał Oslo do interwencji, gdyż organizacji żydowskich nie zadowala polityka odcinania się władz centralnych od tego, co dzieje się na szczeblu lokalnym.

Marcin Dobrzyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku