Niemcy: Trwa protest w Norymberdze

[2006-01-28 12:21:07]

Od dwóch tygodni trwa protest pracowników fabryki sprzętu gospodarstwa domowego AEG w Norymberdze. Niemieccy robotnicy nie chcą pogodzić się z planowaną na przyszły rok likwidacją zakładu.

W strajku uczestniczy 90 proc. załogi. Protest spowodował znaczący spadek produkcji. Co więcej, protest w Niemczech oddziaływuje na fabryki koncernu w innych krajach, w których produkcja także została spowolniona z powodu braku części niezbędnych do produkcji.

Kierownictwo koncernu Electrolux - właściciela AEG - zaczęło rozważać możliwość przyspieszenia likwidacji fabryki w Norymberdze. Produkcja miałaby zostać przeniesiona do Polski i Włoch, gdzie koszty pracy są niższe.

Mimo tych zapowiedzi przewodniczący związku zawodowego IG Metall Jürgen Wechsler, który był jednym z organizatorów strajku w Norymberdze, ocenia akcję jako bardzo udaną. Protestujący pracownicy otrzymali pełne poparcie działaczy Partii Lewicy (Linkspartei), w tym jej lidera - Oskara Lafontaine’a, oraz przedstawicieli niemieckiego rządu - wicekanclerza i ministra pracy Franza Münteferinga oraz ministra gospodarki Michaela Glosa. Ten ostatni zapowiedział, że wystąpi z oficjalną propozycją, aby przedsiębiorstwa, które przenoszą produkcję z macierzystego kraju za granicę, były pozbawiane wsparcia z funduszy Unii Europejskiej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku