Nigeria: Rebelianci uwolnili porwanych

[2006-02-01 20:54:15]

Cudzoziemcy pracujący dla naftowej korporacji Shell, porwani w delcie Nigru przez miejscowych rebeliantów zostali przedwczoraj wypuszczeni na wolność. Wszyscy czterej - Amerykanin, Brytyjczyk, Bułgar i obywatel Hondurasu są cali i zdrowi. Rebelianci z delty Nigru zapowiedzieli jednak, że ataki na liczne w tym rejonie obiekty przemysłu naftowego będą kontynuowane.

Czterej cudzoziemcy, pracujący dla koncernu Shell zostali porwani 11 stycznia. Do zakotwiczonego w delcie Nigru statku zaopatrzeniowego "Liberty Service", na którym przebywali przybiły szybkie łodzie motorowe z uzbrojonymi rebeliantami, którzy uprowadzili ich z pokładu i uwięzili. Amerykanin Patrick Landry (kapitan statku), pochodzący z Wielkiej Brytanii pracownik ochrony Nigel Watson-Clark oraz inżynierowie Milko Yordanov Nitchev (Bułgar) i Harry Ebanks (obywatel Hondurasu) byli przez 19 dni przetrzymywani ma prośniętych dżunglą bagnach w delcie Nigru. Traktowano ich dobrze. Przetrzymujący ich Ruch wyzwolenia delty Nigru żądał w zamian za ich uwolnienie wypuszczenia na wolność dwóch liderów plemienia Ijaw (z którego wywodzili się porywacze), wypłacenia przez Shell miliarda dolarów odszkodowania dla miejscowych wiosek, które ucierpiały na skutek prowadzonego w delcie intensywnego wydobycia ropy naftowej oraz zwiększenia udziału miejscowej ludności w zyskach jej wydobycia. Zarówno rząd jak i rebelianci zaprzeczają, jakoby za ich uwolnienie zapłacono okup.

Porwanie pracowników Shella było najgłośniejszym elementem kampanii sabotażów i ataków jakie w delcie Nigru miejscowi rebelianci przeprowadzają przeciwko obiektom przemysłu naftowego. Niepokoje trwają w tym regionie już od 15 lat, ale w ostatnich sześciu tygodniach wyraźnie przybrała na sile. Tego samego dnia gdy porwano cudzoziemców, rebelianci wysadzili należący do "Shella" rurociąg, a cztery dni później zaatakowali należącą do niego platformę wiertniczą. W rezultacie zakłóceń w wydobyciu jakie powodują ciągłe ataki Shell musiał ograniczyć produkcję o 221 tys. baryłek dziennie. Zaatakowano również biura Daewoo i włoskiej firmy naftowej ENI w mieście Port Harcourt.

Rebelianci wywodzą się z zamieszkującego deltę Nigru plemienia Ijaw, od lat żądającego sprawiedliwszego podziału dochodów z wydobycia ropy naftowej. Mieszkańcy regionu protestują również przeciw rabunkowej ich zdaniem eksploatacji złóż prowadzonej przez Shella, która ma prowadzić do fatalnych skutków ekologicznych.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku