Słowacja: Przyspieszone wybory parlamentarne

[2006-02-09 20:00:45]

Wybory parlamentarne na Słowacji będą przyspieszone - tak zadecydował w dniu dzisiejszym parlament. Odbędą się one zatem 17 czerwca, a nie 16 września, tak jak wcześniej planowano.

Za rozpisaniem wyborów na czerwiec opowiedziało się 143 ze 150 słowackich posłów. Ustawę określającą nowy termin wyborów musi podpisać jeszcze prezydent kraju Ivan Gašparovič. Tym samym nieaktualny stanie się termin 16 września, który we wtorek wyznaczył, tuż przed ustąpieniem ze stanowisko, przewodniczący parlamentu Pavol Hrušovský.

Nie wiadomo natomiast czy parlament będzie miał nowego przewodniczącego. Początkowo kandydatem na to stanowisko był Béla Bugár ze współrządzącej Partii Koalicji Węgierskiej, jednak cała opozycja zapowiedziała, że nie poprze tej kandydatury. Wobec tego całkiem prawdopodobne wydaje się, że do końca kadencji pracami parlamentu będą kierowali dotychczasowi wiceprzewodniczący.

Prawdopodobnie nie będzie także wniosku o wotum nieufności dla premiera Mikuláša Dzurindy. Liderzy partii posiadających reprezentację parlamentarną ustalili bowiem, że rząd do końca kadencji będzie przedkładał tylko takie projekty ustaw, które przewidują dostosowanie prawa słowackiego do wymogów Unii Europejskiej. Wstrzymana zostanie natomiast prywatyzacja.

Przypomnijmy, że we wtorek poparcie dla gabinetu Dzurindy oraz swoich ministrów z rządu wycofał prawicowy Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny. Powodem rozpadu rządowej koalicji była ustawa o tzw. klauzuli sumienia. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Najnowsze sondaże wskazują, że zwycięstwo w wyborach odniosłaby centrolewicowa partia Kierunek-Socjaldemokracja z poparciem 31,1 proc. głosujących. Drugie miejsce zajmuje Partia Ludowa - Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji byłego premiera Vladimíra Mečiara z wynikiem 13,4 proc., a trzecia jest Partia Koalicji Węgierskiej z poparciem 10,6 proc. Dopiero czwarta jest Słowacka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Partia Demokratyczna obecnego premiera Mikuláša Dzurindy (9,3 proc.), a kolejne miejsca zajmują Słowacka Partia Narodowa (8,3 proc.), Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (7,8 proc.), Wolne Forum (7,3 proc.) oraz Komunistyczna Partia Słowacji (6,7 proc.). Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed rozpadem koalicji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku