Bolkestein z podciętymi skrzydłami

[2006-02-16 21:40:59]

Parlament Europejski przyjął w czwartek unijną Dyrektywę Usługową, tzw. Dyrektywę Bolkesteina, odrzucając jednak jej nabardziej sporny punkt dotyczący "kraju pochodzenia".

Kompromisową wersję dyrektywy uzgodniły dwie największe frakcje Europarlamentu - chadecy i socjaliści. W rezultacie ich porozumienia za nowymi przepisami liberalizującymi rynek usług głosowało 394 europosłów. Przeciw było 215, a 33 wstrzymało się od głosu.

Z przyjętej dyrektywy usunięto zapis umożliwiający przedsiębiorcom świadczenie usług w całej UE na podstawie przepisów kraju, z którego pochodzą. - W ten sposób nadaliśmy projektowi ludzką twarz - powiedziała niemiecka socjaldemokratka Evelyne Gebhardt, która była sprawozdawczynią projektu. Jej klubowy kolega Dariusz Rosati (SdPl) uznał jednak, że "to nieprawda, że zasada zniknęła. Nawet jeśli z tekstu znikły słowa, to zasada pozostała. To wynika z ekspertyz prawniczych. To wielki krok w kierunku ustanowienia wolnego rynku usług". Z kolei Marek Siwiec (SLD) oświadczył, że "dzisiejszy kompromis uznajemy za sukces, ponieważ umożliwi on otwarcie rynku usług, nie naruszając jednocześnie praw socjalnych i pracowniczych".

Przeciw złagodzonej wersji dyrektywy zagłosowała radykalna lewica, komuniści, Zieloni oraz francuscy i belgijscy socjaliści - dla nich przyjęte poprawki nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed groźbą dumpingu socjalnego, "równania praw pracowniczych w dół" oraz komercjalizacji kultury i usług użyteczności publicznej.

Głosy na "nie" oddała również skrajna prawica oraz liberałowie z Niemiec, Holandii i krajów bałtyckich, dla których przyjęta dyrektywa jest "zbyt rozwodniona". Przeciwko dyrektywie była większość posłów PO, a także europarlamentarzyści PiS, PSL, LPR i Samoobrony.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku