Polska walczy o radykalną liberalizację usług w UE

[2006-03-14 02:37:07]

Polski rząd zabiega o przyjęcie możliwie najbardziej liberalnej wersji dyrektywy usługowej. 13 marca minister gospodarki Piotr Woźniak uczestniczył w obradach Rady UE ds. konkurencyjności, na której poruszano kwestię kontrowersyjnej ustawy.

Minister jasno zadeklarował, że polski rząd będzie walczył o to, aby ostateczna wersja dyrektywy była bardziej liberalna od tej, którą przyjął Europarlament po pierwszym czytaniu. Podkreślił, że Polsce zależy między innymi na tzw. zasadzie kraju pochodzenia, której przeciwstawiały się związki zawodowe i większość lewicowych partii w prawie wszystkich krajach UE.

Woźniak zadeklarował też, że Polska nie jest w tej walce osamotniona, gdyż wspiera ją Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i siedem innych nowych krajów członkowskich. Zmian ustawy przyjętej przez Europarlament nie chcą natomiast między innymi Francja, Niemcy, Belgia i Austria.

Dyrektywa usługowa, obok unijnej polityki energetycznej, ma być jednym z głównych tematów obrad najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 23-24 marca w Brukseli.
Niezależnie od składu ekipy rządzącej, Polska niezmiennie walczy w UE o możliwie najbardziej antypracownicze i antysocjalne rozwiązania. Przyjęcie dyrektywy usługowej w jej skrajnie liberalnej wersji mogłoby szybko doprowadzić do pogorszenia standardów socjalnych i spadku płac pracowników w całej Unii Europejskiej. Polski rząd, nieustannie odwołujący się do zasad solidarności społecznej, daje kolejny dowód, że solidarny jest jedynie z pracodawcami.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku