Demonstracje antywojenne na całym świecie

[2006-03-20 17:33:51]

Z okazji trzeciej rocznicy wybuchu wojny irackiej, w wielu krajach europejskich i USA doszło do demonstracji antywojennych, podczas których potępiono amerykańską okupację w Iraku i domagano się od obcych wojsk natychmiastowego wycofania się z Iraku.

19 marca w Nowym Jorku, kilkuset demonstrantów przemaszerowało wzdłuż Piątej Alei na Manhattanie. Demonstraci podkreślili, że rząd amerykański przeznaczył na działania wojenne miliardy dolarów, a nieporównywalnie mniejsze kwoty na pomoc ubogim w Iraku, Afganistanie czy USA. Demonstracje antywojenne odbyły się wcześniej także w Waszyngtonie i Los Angeles, jak również i Nowym Jorku.

19 marca w Madrycie, około 4 tysięcy Hiszpanów demonstrowało przeciwko wojnie irackiej, domagając się wycofania obcych wojsk. Demonstraci żądali także od rządu Hiszpanii wycofania swych wojsk z Afganistanu.

Tego dnia także w czeskiej Pradze demonstrowało kilkaset osób. Demonstranci ostrzegali USA przed powtórzeniem irackiego scenariusza w stosunku do Iranu i zaapelowali o pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Ponadto demonstracje antywojenne odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Korei Południowej, Pakistanie i Portugalii.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku