Robotnicy z Huty Łaziska bronią swych miejsc pracy
[2002-05-23 21:46:30]
"Nie pozwolimy lekką ręką zamknąć zakładu i zwolnić kilka tysięcy ludzi w hucie i firmach kooperujących. Jeśli nie znajdzie się rozwiązanie, będziemy manifestować w Katowicach, a potem w Warszawie" - powiedział Zbigniew Woźnica jeden z organizatorów protestu. "Brak decyzji w sprawie huty oznacza, że przed urząd pracy przyjdzie wkrótce jeszcze więcej ludzi, ale po zasiłek" - mówili protestujący w czasie przemarszu przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy. Główną przyczyną kłopotów huty są wysokie ceny energii. Huta będąca jedynym w Polsce producentem żelazostopów nie ma problemów ze zbytem na swoje wyroby, które w znakomitej większości trafiają na rynki zachodnioeuropejskie (zakład eksportuje 90 proc. swojej produkcji). W ubiegłym roku wartość eksportu wyniosła ok. 150 mln zł. Huta Łaziska od wielu miesięcy prowadziła spór z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym (GZE) o wysokość opłat przesyłowych. Uznała je za zawyżone i przestała płacić rachunki. To sprawiło, że od połowy listopada 2001 do marca tego roku pozbawiona była prądu i musiała wstrzymać produkcję. Po interwencji Urzędu Regulacji Energetyki dostawy energii wznowiono, jednakże huta mogła tylko przez dwa miesiące mogła pozwolić sobie na spełnianie warunków cenowych podyktowanych przez GZE. Likwidacja Huty Łaziska poniesie za sobą niekorzystne konsekwencje dla innych zakładów, gdyż wzrośnie jednocześnie nadwyżka zdolności produkcyjnych energii (huta zużywa ok. 1 proc. krajowego zużycia prądu), co będzie zapewne oznaczać wyłączenie jednego bloku energetycznego i zmniejszenie sprzedaży węgla o ok. 600 tys. ton. co stanowi ilość wydobywaną rocznie przez średniej wielkości kopalnię węgla kamiennego. Warto zauważyć, ze 37% akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego posiada szwedzki koncern Vattenfall AB, a właśnie ten kraj jest jedynym oprócz śląskiej huty producentem żelazostopów. W momencie likwidacji Huty Łaziska i zwolnieniu 750 pracowników Szwecja stanie się jedynym krajem w Europie produkującym żelazostopy |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
26 lipca:
1880 - Urodził się Wołodymyr Wynnyczenko, ukraiński polityk lewicowy, pisarz; przewodniczący Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Centralnej Rady (1917), pierwszy premier Ukraińskiej Republiki Ludowej.
1894 - Urodził się Aldous Huxley, angielski pisarz. Autor m.in. powieści "Nowy wspaniały świat" i "Wyspa". Zwolennik radykalnego pacyfizmu.
1908 - Urodził się Salvador Allende, współzałożyciel i przywódca Socjalistycznej Partii Chile, prezydent w latach 1970-73. Zginął podczas krwawego zamachu stanu gen. Pinocheta.
1909 - Hiszpania: Anarchiści i socjaliści zorganizowali w Barcelonie strajk generalny.
1937 - Hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.
1944 - Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna, więziona w okresie międzywojennym i podczas wojny, została rozstrzelana przez Gestapo.
1953 - Kuba: Atak rebeliantów pod wodzą Fidela Castro na koszary Moncada.
1959 - Uroczyste przekazanie szkoły – pierwszej w Polsce "Tysiąclatki" w Czeladzi.
1964 - Zmarł Franciszek Trąbalski, działacz socjalistyczny, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy.
2005 - Demonstrujący pod Sejmem górnicy wymogli na marszałku Sejmu Włodzimierzu Cimoszewiczu wprowadzenie pod obrady projektu ustawy emerytalnej m.in. utrzymującej przechodzenie na emeryturę w górnictwie po 25 latach pracy.
?