Dokumenty Nurtu Radykalnego PPS

[2001-11-13 13:17:49]

Zważywszy na duże zainteresowanie czytelników przebiegiem politycznego konfliktu wewnątrz Polskiej Partii Socjalistycznej, publikujemy komunikat Nurtu Radykalnego PPS, wraz z listem Piotra Ikonowicza, w którym tłumaczy on okoliczności swojego wystąpienia z partii.

DEKLARACJA ZAŁOŻEŃ NR PPS

Wobec kryzysu ideowego i organizacyjnego w Polskiej Partii Socjalistycznej postanowiliśmy na spotkaniu 20 października 20001 r. określić się jako Nurt Radykalny w PPS.
Gdy w 1987 roku tworzyliśmy PPS walczyliśmy o demokrację, prawa pracownicze, o wolności związkowe. Byliśmy radykalni, wierzyliśmy w siłę robotniczego protestu. Niestety, rozbudzone nadzieje i aspiracje zbuntowanego społeczeństwa zostały przekreślone porozumieniem elit dawnej władzy i opozycji demokratycznej. Treścią tego porozumienia był realizowany bez konsultacji społecznej plan Balcerowicza. Likwidowano po kolei nie tylko zdobycze socjalne PRL, ale i dorobek niezależnego ruchu związkowego - samorządy pracownicze.
Po dwunastu latach nieprzerwanej realizacji tego planu, z trudem wywalczona demokracja pozostaje narzędziem w rękach elity władzy i pieniądza. Niesprawiedliwy podział dochodu narodowego, recesja gospodarcza, masowe bezrobocie i bieda, zmuszają ludzi do walki o podstawowe prawa: do pracy, do dachu nad głową, do opieki medycznej, do nauki, do pomocy społecznej na elementarnym choćby poziomie. Radykalizujące się społeczeństwo potrzebuje programu przemiany społecznej, który buntom i protestom nada pozytywny sens. Taki program tworzymy.
Nurt Radykalny to ideowy ruch programowy PPS, którego horyzont wyznacza walka z kapitalizmem neoliberalnym, opartym na zasadzie prywatyzacji zysków i nacjonalizacji strat.
Istota kapitalizmu sprawia, iż musimy wykluczyć współpracę PPS z ugrupowaniami, które trwają przy panującym w kraju neoliberalnym modelu ustrojowym. Model ten, narzucany przez wielkie, międzynarodowe korporacje i instytucje finansowe, odbiera narodom na całym świecie prawo do samostanowienia. Wprowadza nowy totalitaryzm, gdzie demokrację zastępuje się dyktaturą wielkich pieniędzy. Ustrój pogoni za szybkim zyskiem prowadzi nieuchronnie do wyczerpania zasobów środowiska naturalnego, do biologicznej zagłady ludzkości.


Nasza droga do socjalizmu wiedzie przez:
- budowę demokratycznego państwa bezpieczeństwa socjalnego,
- powstrzymanie prywatyzacji i racjonalizację zarządzania sektorem publicznym,
- obronę i egzekwowanie praw pracowniczych zapisanych w kodeksie pracy,
- udział w światowym ruchu sprzeciwu wobec globalnej dyktatury kapitału,
- opracowanie programu pełnego zatrudnienia,
- inicjowanie i wspomaganie oddolnej samoorganizacji społecznej,
- wspieranie ruchów rewindykacyjnych oraz przejawów samoobrony społecznej tworzących podstawy społeczeństwa obywatelskiego,
- organizowanie dyskusji nad nowym modelem państwa,
- rozszerzenie katalogu praw człowieka o prawa socjalne,
- walkę o państwo tolerancji światopoglądowej.
Nasz radykalizm nie oznacza preferowania form walki opartych na przemocy, lecz odwołanie się do masowego ruchu społecznego i postulowanych przez nas zmian systemowych. Chcemy aby nagromadzony w ludziach gniew i poczucie krzywdy posłużyły nie destrukcji, lecz jako energia potrzebna dla pozytywnych działań na rzecz ogółu. Istnieje realne zagrożenie, że brak programu radykalnych przemian ze strony lewicy, wyniesie do władzy siły nacjonalistyczne. Nie rozwiążą one istniejących problemów społecznych i gospodarczych, a jedynie skierują niezadowolenie społeczne na konflikty zastępcze.
Charakter naszych działań, ich zasięg, charakter i model ustrojowy, do którego dążymy, będą przedmiotem pracy Nurtu Radykalnego w PPS. Pragniemy, aby kolejne posiedzenia władz Partii i Kongres, a także zebrania organizacji terenowych, poświęcone były tym zagadnieniom, a nie sporom personalnym.
Będziemy musieli rozstrzygnąć, czy PPS jest partią anty-kapitalistyczną poszukującą rozwiązań ustrojowych godnych XXI wieku, czy socjaldemokracją, która tak jak wiele innych na świecie i jak SLD, ulega naciskom kapitału i neoliberalnym dogmatom. Fakt, że dyskusja taka w Partii do tej pory się nie odbyła, wywołał wiele konfliktów, które przyczyniły się do naszych ostatnich niepowodzeń. Każdy spór o program działania i sojusze musi być poprzedzony otwartą debatą ideową. Uczestnicy Nurtu Radykalnego PPS będą ją organizować.

LIST PIOTRA IKONOWICZA

Do członków i sympatyków PPS
Po czternastu latach pracy przy budowaniu Polskiej Partii Socjalistycznej zdecydowałem się na wystąpienie z Partii. Chcę w ten sposób zakończyć wszelkie spory wewnętrzne wokół mojej osoby. Obawiam się, że spory personalne wzięły górę nad zadaniem jakim jest budowa silnej organizacji socjalistów, która służyłaby ludziom pokrzywdzonym przez panujący w Polsce ustrój. Moje wystąpienie z PPS nie jest równoznaczne z zakończeniem działalności publicznej i społecznej, lecz sposobem na przekreślenie wszelkich spekulacji na temat ubiegania się przeze mnie o jakieś kierownicze funkcje w Partii. Tą decyzją świadomie dołączyłem do tych wszystkich członków PPS, którzy postanowieniem o zwołaniu nadzwyczajnego Kongresu Partii zostali odsunięci od współdecydowania o losach i obliczu ideowym organizacji polskich socjalistów.
Już wkrótce wstąpię ponownie w szeregi PPS jako szeregowy członek jednego z kół organizacji warszawskiej. PPS i socjalizm to wybór na całe życie. Czeka nas dużo pracy. Ale to właśnie ta praca, praca dla ludzi, nadaje sens życiu socjalisty.

/-/ Piotr Ikonowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku