Rozpoczął się V Kongres OPZZ (aktualizacja)
[2002-05-24 19:06:33]
Blisko 700 delegatów reprezentujących wszystkie branże zrzeszone w OPZZ wysłuchało przemówień zaproszonych gości, wśród nich prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałka Senatu Longina Pastusiaka oraz wicepremiera Marka Pola. Gwizdami przyjęto wystąpienia prezydentowej PKPP Henryki Bochniarz oraz ministra pracy Jerzego Hausnera. W wyborach na nowego przewodniczącego OPZZ zmierzyli się Maciej Manicki, dotychczasowy szef centrali, oraz Paweł Jankiewicz z Łodzi. Jankiewicz powiedział dziennikarzowi lewica.pl, że zdecydował się wystartować w wyborach, ponieważ chciałby zmienić sposób kierowania OPZZ, a także zreformować strukturę, która jego zdaniem rodzi konflikty na lini branże - struktury wojewódzkie. W dyskusji pojawiały się głosy krytyczne w stosunku do obecnej polityki Porozumienia. Tadeusz Gawin z Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP powiedział, że "związki nie powinny oglądać się na to, jaki układ polityczny akurat rządzi, ale konsekwentnie zajmować się problemami ludzi pracy". "Chciałbym, aby po kongresie OPZZ stał się bardziej otwarty na młodych ludzi i bardziej radykalny w działaniach. Tak, jak ma to miejsce w przypadku wielu związków na świecie. Możemy brać przykład z Włoch, gdzie na wezwanie związków zawodowych przeciw atakom rządu na kodeks pracy strajkują i wychodzą na ulice miliony ludzi. Ludzie czują się tam bardziej pewni siebie. Tę pewność musimy budować także w Polsce" - mówił Gawin. Kongres potrwa do niedzieli. Jutro związkowcy będą gościć premiera Leszka Millera, także jutro odbędzie się dyskusja programowa i ogłoszone zostaną wyniki wyborów na nowego szefa OPZZ. więcej informacji: tutaj |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?