Przed Światowym Dniem Romów

[2002-04-04 14:14:00]

Przed 55 laty na skraj Wieprzyc dotarł tabor wołyńskich Cyganów. 31 lat temu proklamowano 8 kwietnia Światowym Dniem Romów. Gorzowscy Cyganie i ich przyjaciele będą po raz piąty świętować uroczyście ten dzień.

8 kwietnia 1971 roku w Orpington k. Londynu po raz pierwszy zebrała się grupa Cyganów i ich sympatyków, by swym działaniem zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata, by zabiegać o polityczne, społeczne i kulturowe prawa dla swych rodaków, by organizacje międzynarodowe i parlamenty poszczególnych krajów traktowały swoich romskich mieszkańców na równi z własnymi obywatelami. Utworzono wówczas Światową Radę Cyganów "Romani Union", zatwierdzono hymn Romów "Gelem, gelem", przyjęto barwy ,,Romani Union" i postanowiono 8 kwietnia obchodzić jako Międzynarodowy Dzień Romów.

Tekst hymnu, opartego na popularnej wśród Cyganów bałkańskiej pieśni, opracował muzycznie Jarko Jovanovic. Jej tekst w wolnym tłumaczeniu zaczyna się słowami: "Wędrowałem długimi drogami, napotkałem szczęśliwych Cyganów..." Cygańska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo, i zielonego, oznaczającego ziemię; pośrodku jest stylizowane czerwone koło od wozu, które kojarzyć ma się nie tylko z wędrówką Cyganów, ale także z kołem występującym w godle Indii (czakra), symbolizującym wieczny ruch i słońce.

Gorzowskie tradycje cygańskie liczą sobie już ponad pół wieku. Na przełomie maja i czerwca 1947 roku na obrzeża podgorzowskiej wsi Wieprzyce dotarł pierwszy powojenny tabor Cyganów polskich z terenu Kresów Wschodnich. Po dramatycznej, wojennej wędrówce do Gorzowa dotarły rodziny Wajsów, Krzyżanowskich, Korzeniowskich, Zielińskich, Jaworskich, Siwaków i in.

Tabor wołyńsko-gorzowski to szczególna grupa Cyganów, o silnych tradycjach kulturowych. Od pierwszych dni budziła duże zainteresowanie, przede wszystkim aktywnością artystyczną. Stało się tak za przyczyną wybitnych twórców tej kultury: poetki Bronisławy Wajs-Papuszy, którą w czasie wspólnych taborowych wędrówek odkrył w 1949 r. poeta, pisarz i cyganolog, Jerzy Ficowski, a także Edwarda Dębickiego, Randii, Masio Sylwestra Kwieka, Karola Siwaka i innych, sławnych sprzed lat piosenkarzy cygańskich, muzyków, tancerzy, kontynuatorów tradycji artystycznego taboru, spadkobierców taborowej orkiestry Wajsów, legendarnych harfiarzy.

Rodowe tradycje kontynuuje cygański kompozytor i poeta, obchodzący niedawno jubileusz 45-lecia działalności, Edward Dębicki, założyciel Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno", inicjator i dyrektor Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa", nad którymi honorowy patronat sprawuje od wielu lat Prezes Rady Ministrów (w bieżącym roku ten festiwal odbędzie się, jak zwykle w pierwszej dekadzie lipca, już po raz czternasty).

Ważną postacią w środowisku artystycznym gorzowskich Cyganów jest wywodzący się z grupy Sinti rzeźbiarz i poeta, Karol Parno Gierliński.

8 kwietnia br. na ścianie domu przy ul Kosynierów Gdyńskich 20, gdzie przez wiele lat mieszkała i tworzyła, zmarła przed 15 laty, Bronisława Wajs - Papusza, wmurowana zostanie tablica pamiątkowa. Tego dnia Wojewoda Lubuski przyjmie reprezentantów cygańskiej społeczności Gorzowa oraz Zarząd Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickicj odbędzie się otwarte spotkanie z muzyką, tańcem i poezją cygańską. To kolejna szkoła, po Zespole Szkół przy ul. Czereśniowej, w której pedagodzy i młodzież przygotowali spotkanie z kulturą cygańską. A jak informuje E. Dębicki, właśnie w SP nr 1 uczyło i uczy się najwięcej cygańskich dzieci.

Odbędzie się również konferencja prasowa z promocją książki Piotra Krzyżanowskiego, członka Zarządu Stowarzyszenia, pt. "Cyganie - fakty i mity", która dzięki Fundacji "Know-How" Ambasady Brytyjskiej w Warszawie wydana została w wersji polskiej i angielskiej pod redakcją Grażyny Pytlak.

Leszek Bończuk



(przedruk za zgodą autora z pisma "Ziemia Gorzowska" nr 14/4.04.2002; tytuł oryginalny: Dzień szczęśliwych Cyganów)

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku