Za tę sytuację ponosi odpowiedzialność również rząd, albowiem to władze centralne negocjowały umowę z Daewoo, to kolejne rządy określały warunki działalności tej i innych firm w kraju - poprzez podatki, cła i inne warunki.
To nie załoga Nysa Motor, która ciężko pracowała, nie stwarzając żadnych trudności kolejnym prezesom zakładu, ponosi odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy. I nie my zamierzamy za cudze błędy płacić.
Rozpoczęliśmy strajk i jesteśmy zdeterminowani walczyć aż do zwycięstwa. To znaczy do momentu, kiedy zostaną nam wypłacone zaległe wynagrodzenia, a kierownictwo spółki Daewoo znajdzie dla nyskiej firmy plan dający szansę na uratowanie naszych miejsc pracy.
W przypadku gdy kierownictwo Daewoo nie chce produkować w Nysie samochodów i nie jest zainteresowane dalszym utrzymywaniem naszej firmy, niech odda ją skarbowi państwa. Wzywamy rząd do podjęcia stosownych kroków by do tego doprowadzić. Rozumiemy, że Koreańczycy mogą być niezainteresowani sytuacją w Nysie. Ale nasza sytuacja nie może być obojętna tym, którzy wzięli się za rządzenie Polską naobiecywawszy wyborcom wyjście z trudności. Zdaje się, że powinniśmy przypomnieć tym panom, że w demokracji liczy się przede wszystkim interes wyborców. A wyborcy to właśnie my.
Komitet Strajkowy
Postulaty Komitetu Strajkowego w Nysa Motor Sp. z o.o.
1. Wyrównanie wynagrodzeń pracowniczych za okres:
a) grudzień 2001 r.
b) styczeń 2002 r.
c) luty 2002 r.
d) marzec 2002 r.
2. Wypłacenie wszystkich świadczeń należnych z tytułu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy pracownikom, którzy odeszli z zakładu ze względu na nabycie świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych.
3. Wypłacenie wszelkich należności pracownikom, którzy odeszli z przyczyn ekonomicznych zakładu.
4. Zwrot środków finansowych do Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej nieprawnie zajętych przez pracodawcę.
Komitet Strajkowy w Nysa Motor Sp. z o.o.
Józef Pałys - przewodniczący
Władysław Nowak - wiceprzewodniczący
Józef Więcek
Ryszard Krawczyk
Leszek Bilik
Halina Dubiel
Andrzej Kicak
Tadeusz Setlak
Sylwester Turzański
Irena Wojtas
“Nie” dla upadłości!
Pismo Związków Zawodowych
do Zarządu Spółki Daewoo-FSO Motor S.A.
B.H.Chang
Prezes Zarządu
J.Woźniak
Wiceprezes Zarządu
Daewoo-FSO Motor S.A.
Warszawa
ul. Jagiellońska 88
dotyczy: odpowiedzi Prezesa Zarządu Nysa Motor Sp. z o.o. z dnia 25.04.2002 r. na żądania Związków Zawodowych działających przy Nysa Motor sp. z o.o. zawartych w piśmie wszczynającym spór zbiorowy z dnia 17.04.2002 r.
Związki Zawodowe NSZZ “Solidarność” oraz Związki Zawodowe “Metalowcy” działający przy Nysa Motor Sp. z o.o. informują, że absolutnie nie zgadzają się ze stanowiskiem Pana Prezesa dotyczącym realizacji naszych żądań.
Twierdzenie, że zaspokojenie tych roszczeń będzie możliwe poprzez proces upadłościowy jest nieprawdziwe i nie do przyjęcia.
Związki Zawodowe oraz pracownicy Nysa Motor Sp. z o.o. czują się oszukani i zawiedzeni.
Przedstawione plany uruchomienia produkcji i restrukturyzacji zakładu okazały się pobożnym życzeniem Pana Prezesa.
Złożenie wniosku upadłościowego Nysa Motor Sp. z o.o. w trakcie trwania sporu zbiorowego uważamy za prowokację i lekceważenie pracowników.
Związki Zawodowe w dotychczasowej działalności kierując się rozwagą i dobrem zakładu oraz pracowników wykazały wielką cierpliwość i dobrą wolę i nie zgadzają się na przedmiotowe traktowanie pracowników ani dłużej nie będą czekać biernie, gdy łamane są wszelkie prawa pracownicze oraz układy i porozumienia.
Wobec powyższych faktów Związki Zawodowe działające przy Nysa Motor nie widząc dobrej woli Pracodawcy w zadośćuczynieniu któregokolwiek punktu naszych żądań informują o podjęciu akcji strajkowej od dnia 6.05.02.
Przewodniczący Komisji Zakładowej
NSZZ “Solidarność”
przy “Nysa Motor” Sp. z o.o.
Zakład Montażu Samochodów w Nysie
Józef Pałys
Przewodniczący Związku Zawodowego “Metalowcy”
Pracowników “Nysa Motor” Sp. z o.o.
Zakład Montażu Samochodów w Nysie
Władysław Nowak
materiały przygotował
Marek Tobolewski