FMUP: List Otwarty do Leszka Millera
[2002-07-10 08:52:18]
Zwracamy się do Pana z prośbą o wyjaśnienie wypowiedzi prof. Tadeusza Iwińskiego, pańskiego doradcy do spraw międzynarodowych, opublikowanej w dzienniku Życie (09.09.2002). W rozmowie z prof. Iwińskim dziennikarka Życia, dopytując się o szczegóły rozmów na najwyższym szczeblu między władzami ChRL i Polski, spytała, czy w dyskusji poruszono kwestię Panczelamy (Panczelama w maju skończył 13 lat, jest najmłodszym więźniem politycznym świata. Przed pięcioma laty komunistyczne władze Chin uprowadziły chłopca, który wcześniej został ogłoszony duchowym przywódcą Tybetu, z całą rodziną. Od tego momentu nie są znane losy Panczelamy). Komentując fakt, że w rozmowach z przedstawicielką najwyższych władz ChRL nie podjęto (nad czym ubolewamy) tego tematu, prof. Iwiński wypowiedział zdanie, które przytoczymy w całości: "To była ważna wizyta gospodarcza. Podpisujemy kontrakt na 400 mln dolarów, a Pani mnie pyta o kwestię nawet nie trzecio-, ale piętnastorzędną!". Federacja Młodych Unii Pracy uznaje kwestię praw człowieka za fundamentalną wartość dla demokratycznej lewicy, wartość, której należy poświęcać szczególną uwagę i odnosić się do niej z największym szacunkiem. Doceniając wagę kwestii gospodarczych, uważamy za poważny błąd odrywanie ich w rozmowach z władzami chińskimi od kwestii fundamentalnych - takich, jak wolność wyznania, wolność sumienia, praca niewolnicza. W naszym odbiorze, z wywiadu opublikowanego w Życiu wynika, że minister Iwiński uważa obronę praw człowieka za "kwestię nawet nie trzecio-, ale piętnastorzędną!". Warto podkreślić, że wypowiedzi przedstawicieli władz polskich, lekceważące kwestię praw człowieka, mogą zaszkodzić strategicznym celom naszego kraju, takim jak integracja z Unią Europejską. Poszanowanie praw człowieka, akceptacja ich kluczowego znaczenia jest wszak tym fundamentem, na którym opiera się nie tylko UE, ale cała demokratyczna wspólnota międzynarodowa. Z wyrazami szacunku, Krajowy Komitet Wykonawczy Federacji Młodych Unii Pracy |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?