FMUP: List Otwarty do Leszka Millera

[2002-07-10 08:52:18]

Szanowny Panie Premierze,

Zwracamy się do Pana z prośbą o wyjaśnienie wypowiedzi prof. Tadeusza Iwińskiego, pańskiego doradcy do spraw międzynarodowych, opublikowanej w dzienniku Życie (09.09.2002).

W rozmowie z prof. Iwińskim dziennikarka Życia, dopytując się o szczegóły rozmów na najwyższym szczeblu między władzami ChRL i Polski, spytała, czy w dyskusji poruszono kwestię Panczelamy (Panczelama w maju skończył 13 lat, jest najmłodszym więźniem politycznym świata. Przed pięcioma laty komunistyczne władze Chin uprowadziły chłopca, który wcześniej został ogłoszony duchowym przywódcą Tybetu, z całą rodziną. Od tego momentu nie są znane losy Panczelamy). Komentując fakt, że w rozmowach z przedstawicielką najwyższych władz ChRL nie podjęto (nad czym ubolewamy) tego tematu, prof. Iwiński wypowiedział zdanie, które przytoczymy w całości:

"To była ważna wizyta gospodarcza. Podpisujemy kontrakt na 400 mln dolarów, a Pani mnie pyta o kwestię nawet nie trzecio-, ale piętnastorzędną!".

Federacja Młodych Unii Pracy uznaje kwestię praw człowieka za fundamentalną wartość dla demokratycznej lewicy, wartość, której należy poświęcać szczególną uwagę i odnosić się do niej z największym szacunkiem. Doceniając wagę kwestii gospodarczych, uważamy za poważny błąd odrywanie ich w rozmowach z władzami chińskimi od kwestii fundamentalnych - takich, jak wolność wyznania, wolność sumienia, praca niewolnicza. W naszym odbiorze, z wywiadu opublikowanego w Życiu wynika, że minister Iwiński uważa obronę praw człowieka za "kwestię nawet nie trzecio-, ale piętnastorzędną!".

Warto podkreślić, że wypowiedzi przedstawicieli władz polskich, lekceważące kwestię praw człowieka, mogą zaszkodzić strategicznym celom naszego kraju, takim jak integracja z Unią Europejską. Poszanowanie praw człowieka, akceptacja ich kluczowego znaczenia jest wszak tym fundamentem, na którym opiera się nie tylko UE, ale cała demokratyczna wspólnota międzynarodowa.

Z wyrazami szacunku,

Krajowy Komitet Wykonawczy
Federacji Młodych Unii Pracy

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku