AI: Polska niechętnie ściga rasistowskie ataki
[2002-05-29 00:27:52]
Organizacja przytacza sprawę Simona M. uchodźcy z Kamerunu. W czerwcu 2001 roku gdy Simon razem ze swoim przyjacielem z Senegalu czekali na warszawskim przystanku autobusowym zostali obrzuceni rasistowskimi wyzwiskami i pobici przez czterech mężczyzn, z których jeden uzbrojony był w drewnianą pałkę. "Poszli na posterunek policji, odległy o zaledwie 200 m od miejsca zdarzenia. Jeden z trzech stojących przed posterunkiem policjantów zaczął się śmiać, widząc obrażenia głowy Simona M. Inny policjant poprosił go o pokazanie paszportu. Policjanci odmówili wezwania karetki i spisania danych kierowcy taksówki, który był świadkiem części napaści" - pisze AI w raporcie. Według Amnesty Interantional "dochodzenia w sprawie niektórych ataków na tle rasowym nie były dostatecznie dogłębne i obiektywne, w wyniku czego sprawcy tych czynów nie trafili przed oblicze sprawiedliwości". Jako przykład podano przypadek Florence B., 18-letniej Ruandyjki, zaatakowanej i obrzuconej rasistowskimi wyzwiskami przez trzech mężczyzn, z których jeden był uzbrojony w nóż. Całe zajście miało miejsce w podwarszawskim Dębaku. "Gdy Florence B. wróciła do domu uchodźczego i zadzwoniła po policję usłyszała, że wszyscy funkcjonariusze są zajęci. Policja przyjechała następnego dnia. Nie stać jej na opłacenie lekarza sądowego, który dokonałby oględzin obrażeń odniesionych przez nią podczas ataku. Kobieta utrzymuje, iż policja odmówiła jej jakiejkolwiek pomocy, tłumacząc, iż "to nie ich sprawa". Dwa miesiące później otrzymała decyzję od prokuratora z Pruszkowa o umorzeniu śledztwa z powodu niemożności ustalenia tożsamości sprawców. Dokument ten, który atak opisywał jako "napad rabunkowy z użyciem noża", nie wspominał o rasowym tle napaści. Poszkodowana nie była nigdy przesłuchiwana przez żadnego urzędnika prokuratury w Pruszkowie" - czytamy w raporcie. Kolejnym przykładem agresji na tle rasowym przytoczonym w raporcie jest atak 40-osobowej grupy mężczyzn uzbrojonych w pałki i kamienie na 20-osobową grupę Romów, mieszkających w hotelu w okolicach Płocka. "Tłum ludzi, wykrzykując pogróżki i przekleństwa o wydźwięku rasowym, przedostał się przez bramę na dziedziniec hotelu i zaczął rzucać cegłami w okna. Ludzie wybijali szyby samochodów i wrzucali do środka płonące żagwie. Dwóch policjantów obecnych na miejscu przestępstwa nie interweniowało. Tłum rozproszył się, gdy przyjechały wozy patrolowe" - czytamy w raporcie. Jak czytamy w raporcie "rzecznik policji zaprzeczył, jakoby tłem ataku były motywy rasowe". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?