AI: Polska niechętnie ściga rasistowskie ataki

[2002-05-29 00:27:52]

W najnowszym raporcie na temat przestrzegania praw człowieka na świecie Amnesty International stwierdziła, że napływały do niej z Polski liczne informacje "o atakach na tle rasowym, w których policja nie dość zdecydowanie broniła poszkodowanych, śledztwa w sprawie niektórych z tych ataków nie były prowadzone bezstronnie i szczegółowo, a policja nie wystąpiła w obronie poszkodowanych".

Organizacja przytacza sprawę Simona M. uchodźcy z Kamerunu. W czerwcu 2001 roku gdy Simon razem ze swoim przyjacielem z Senegalu czekali na warszawskim przystanku autobusowym zostali obrzuceni rasistowskimi wyzwiskami i pobici przez czterech mężczyzn, z których jeden uzbrojony był w drewnianą pałkę.

"Poszli na posterunek policji, odległy o zaledwie 200 m od miejsca zdarzenia. Jeden z trzech stojących przed posterunkiem policjantów zaczął się śmiać, widząc obrażenia głowy Simona M. Inny policjant poprosił go o pokazanie paszportu. Policjanci odmówili wezwania karetki i spisania danych kierowcy taksówki, który był świadkiem części napaści" - pisze AI w raporcie.


Według Amnesty Interantional "dochodzenia w sprawie niektórych ataków na tle rasowym nie były dostatecznie dogłębne i obiektywne, w wyniku czego sprawcy tych czynów nie trafili przed oblicze sprawiedliwości".

Jako przykład podano przypadek Florence B., 18-letniej Ruandyjki, zaatakowanej i obrzuconej rasistowskimi wyzwiskami przez trzech mężczyzn, z których jeden był uzbrojony w nóż. Całe zajście miało miejsce w podwarszawskim Dębaku.

"Gdy Florence B. wróciła do domu uchodźczego i zadzwoniła po policję usłyszała, że wszyscy funkcjonariusze są zajęci. Policja przyjechała następnego dnia. Nie stać jej na opłacenie lekarza sądowego, który dokonałby oględzin obrażeń odniesionych przez nią podczas ataku. Kobieta utrzymuje, iż policja odmówiła jej jakiejkolwiek pomocy, tłumacząc, iż "to nie ich sprawa". Dwa miesiące później otrzymała decyzję od prokuratora z Pruszkowa o umorzeniu śledztwa z powodu niemożności ustalenia tożsamości sprawców. Dokument ten, który atak opisywał jako "napad rabunkowy z użyciem noża", nie wspominał o rasowym tle napaści. Poszkodowana nie była nigdy przesłuchiwana przez żadnego urzędnika prokuratury w Pruszkowie" - czytamy w raporcie.

Kolejnym przykładem agresji na tle rasowym przytoczonym w raporcie jest atak 40-osobowej grupy mężczyzn uzbrojonych w pałki i kamienie na 20-osobową grupę Romów, mieszkających w hotelu w okolicach Płocka.

"Tłum ludzi, wykrzykując pogróżki i przekleństwa o wydźwięku rasowym, przedostał się przez bramę na dziedziniec hotelu i zaczął rzucać cegłami w okna. Ludzie wybijali szyby samochodów i wrzucali do środka płonące żagwie. Dwóch policjantów obecnych na miejscu przestępstwa nie interweniowało. Tłum rozproszył się, gdy przyjechały wozy patrolowe" - czytamy w raporcie.

Jak czytamy w raporcie "rzecznik policji zaprzeczył, jakoby tłem ataku były motywy rasowe".

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku